Bota

Koronavirusi boshatis New York-un, mbyllen të gjitha baret, restorantet, teatrot dhe qarkullimi

Në New York janë konfirmuar 739 raste me koronavirus ndaj dhe kryebashkiaku, Bill De Blasio ka marrë një sërë masash.

ShBA- Koronavirusi ose i njohur ndryshe si Covid-19, tashmë është shpallur pandemi dhe prekur pjesën më të madhe të botës. Deri më tani janë ifektuar më shumë se 170 mijë persona, mbi 6500 kanë ndërruar jetë, ndërsa afër 78 mijë janë shëruar.

Nga ky virus nuk ka shpëtuar as New York. Mbrëmjen e djeshme u konfirmuan 729 raste me covid-19 në këtë shtet ku 3 prej të cilëve kanë ndërruar jetë. Menjëherë pas kësaj, autoritetet vendase kanë marrë masa për parandalimin e përhapjes së tij. Si pasojë kryebashkiaku, Bill De Blasio ka urdhëruar mbylljen e të gjitha bareve, restoranteve, kinemave, teatrove e madje ndalim edhe të qarkullimit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Për më shumë ndiqni fotogalerinë:

(a.s/ dosja.al)

Shto Koment