Rajoni

Koronavirusi bënë “deskriminim gjinor” në qytetin e Italisë/ Burrat dhe gratë do të  bëjnë pazaret të ndarë

Këtë urdhër e ka dhënë kryebashkiakut Gianmaria Cerea, i cili ka thënë se që nga dita e sotme gratë dhe burrat do të shkojnë të ndarë nëmarkete.
Featured image of article: Koronavirusi bënë “deskriminim gjinor” në qytetin e Italisë/ Burrat dhe gratë do të  bëjnë pazaret të ndarë Foto Ilustruese

ITALI- Italia deri më tani është një nga vendet më të prekuar nga Covid-19 ku dhe dhe janë marra masa të rrepta për parandalimin e përhapjes së tij. Masa strikte janë marrë edhe në qytetin e Canonoca d’Adda,  në Itali ku dhe pazari bëhet sipas gjinisë.

Këtë urdhër e ka dhënë kryebashkiakut Gianmaria Cerea, i cili ka thënë se që nga dita e sotme gratë dhe burrat do të shkojnë të ndarë nëmarkete. Mirëpo ky vendim edhe pse është si një masë parandaluese ka shkaktuar debate mes qytetarëve pasi sipas tyre është diskriminim gjinor.

Komuna ka njoftuar se gratë do të shkojnë për pazar ditën e martë, të enjte dhe të shtunë, ndërsa burrat një ditë më shumë: të hënën, të mërkurën, të premten dhe të dielën.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në rang global Covid-19 ka vrarë mbi 71 mijë persona dhe ka infektuar 1.3 milionë të tjerë, por lajm i mirë është se 269,494 të prekur kanë fituar betejën me COVID-19. Në Itali janë shënuar 16,523 viktima, ndërsa në Francë 8,078. Virusi po bën ‘kërdinë’ në Spanjë, ku aty kanë humbur jetën 13.055 persona. Të infektuar ka edhe në Mal të Zi, Maqedoni e Veriut dhe Kosovë. Shqipëria ka rregjistruar 377 persona të infektuar dhe 22 viktima nga Covid-19.

Burimi;republica.it

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment