LIVE UPDATES
Bota

Koreja e Veriut tregon ‘muskujt’, Kim Jong-Un: SHBA ofron paqe të rreme

12 Tetor 2021, 08:42 Nga DOSJA
Koreja e Veriut tregon ‘muskujt’, Kim Jong-Un: SHBA ofron paqe

KOREJA E VERIUT– Udhëheqësi suprem i Koresë së Veriut Kim Jong-un është mburrur me ushtrinë e pathyeshme të vendit të tij gjatë një ekspozite të madhe të armëve, dhe e ka akuzuar Uashingtonin për hipokrizi kur flet për paqen.

Sipas mediave të huaja, duke folur në Ekspozitën e Zhvillimit të Mbrojtjes 2021 në Phenian, të hënën, Kim deklaroi “një epokë të re të forcimit të forcës kombëtare të mbrojtjes”, duke thënë se ushtria do të shërbente si një linjë mbrojtëse “e pathyeshme”.

Ekspozita e madhe e sotme është një demonstrim i fuqisë kombëtare që është po aq i rëndësishëm sa një paradë ushtarake në shkallë të gjerë“,- tha Kim, duke shtuar se pa ushtrinë, Pheniani do të nënshtrohej nga kërcënimet e jashtme ushtarake dhe nuk mund të mbronte ekzistencën e shtetit dhe njerëzve të tij.

Duke iu drejtuar SHBA-ve, Kim tha se Uashingtoni vazhdon të ofrojë premtime të rreme për paqe, por mbetet një kërcënim dhe vetëm i ka rritur “tensionet rajonale” me “gjykime dhe veprime të gabuara”.

Ajo që është e qartë është se paqëndrueshmëria politike në Gadishullin Korean nuk mund të zgjidhet lehtë për shkak të origjinës së saj në Shtetet e Bashkuara,“- tha Kim, duke argumentuar se SHBA-të kanë ndihmuar në krijimin e një konflikti midis dy Koreve.

Kim vuri në dukje se Pheniani përballet me një “rrezik ushtarak” më të theksuar sesa 10, pesë apo edhe tre vjet më parë, duke treguar lidhjet gjithnjë në rritje midis Uashingtonit dhe Seulit, duke përfshirë shitjen e armëve dhe stërvitjet e rregullta të përbashkëta të cilat në mënyrë efektive simulojnë një pushtim të Veri.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota kim jon un marredheniet shba-korea e veriut kim jon un marredheniet shba-korea e veriut

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët