Bota

Koreja e Veriut nuk ndalet, Kim Jong-un lëshon dy raketa me rreze të shkurtër

Janë lëshuar dy raketa me rreze të shkurtër nga Koreja e Veriut në drejtim të Japonisë, ndërsa është konfirmuar se nuk ndikon në sigurinë e Japonisë.
Featured image of article: Koreja e Veriut nuk ndalet, Kim Jong-un lëshon dy raketa me rreze të shkurtër Foto ilustruese, Raketa

KORE E VERIUT- Koreja e Veriut së fundmi ka lëshuar dy raketa të tjera në drejtim të bregut lindor në Detin e Japonisë.

Autoritetet e Ushtisë vendase kanë deklaruar se këto dy raketa ishin me rreze të shkurtër veprimi, duke u hedhur rreth orës 08:01 dhe 8:16, në qytetin e Tongchon.

Ndërkohë është saktësuar se raketat duhet të analizohen nga inteligjenca e SHBA-së.

Më pas lideri Japonisë, Shinzo Abe, është shprehur se këto dy raketa të lëshuara nuk kanë lidhje me me Japoninë.

 “Ne do të jemi në gatishmëri dhe do të vazhdojmë të marrim të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur popullsinë duke koordinuar verpimet me vendet e tjera si Shtetet e Bashkuara”- është shprehur ai.

 Burimi: Theguardian 

A.C/Dosja.al

 

Shto Koment