Bota

Korea e Jugut pret që Kina të luajë një rol paqeruajtës në raportin me Korenë e Veriut

Chung ia drejtoi ftesën Presidentit Xi Jinping për të vizituar vendin kur situata të stabilizohet nga COVID-19. Chung u takua të Shtunën me Këshilltarin e Shtetit Wang Yi, diplomati i lartë i qeverisë kineze, në qytetin kinez të Xiamen, si pjesë e vizitës së parë të një ministri të jashtëm të Koresë së Jugut në Kinë që nga viti 2017.
Featured image of article: Korea e Jugut pret që Kina të luajë një rol paqeruajtës në raportin me Korenë e Veriut Chung Eui-yong

KOREA E JUGUT– Ministri i Jashtëm i Koresë së Jugut tha të Shtunën se ai pret që Kina të luajë një rol në paqebërjen midis Koresë së Jugut dhe Koresë së Veriut, duke ftuar presidentin e Kinës për të vizituar vendin, ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj ranë dakord të vazhdonin shtyrjen e Phenianit në denuklearizimin.

“Koreja e Jugut dhe Kina ndajnë një qëllim të përbashkët drejt denuklearizimit të plotë të Gadishullit Korean dhe drejt politikave paqësore të përhershme”,– u citua të thoshte Chung Eui-yong nga agjencia e lajmeve Koreane e Jugut Yonhap.

Chung ia drejtoi ftesën Presidentit Xi Jinping për të vizituar vendin kur situata të stabilizohet nga COVID-19. Chung u takua të Shtunën me Këshilltarin e Shtetit Wang Yi, diplomati i lartë i qeverisë kineze, në qytetin kinez të Xiamen, si pjesë e vizitës së parë të një ministri të jashtëm të Koresë së Jugut në Kinë që nga viti 2017.

Sipas Reuters, Wang tha se Kina dhe Koreja e Jugut kishin rënë dakord “për të promovuar procesin për të zgjidhur politikisht çështjet përreth Gadishullit Kore”, njoftoi Yonhap.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të Premten, zyrtarët e sigurisë kombëtare nga Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe Kina ranë dakord të punojnë së bashku për të mbajtur presionin mbi Korenë e Veriut për të hequr dorë nga programet e saj të raketave bërthamore dhe balistike dhe mbi nevojën për të zbatuar rezolutat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbi Korenë e Veriut.

Vizita e Chung vjen ndërsa Seul kërkon të rregullojë marrëdhëniet me partnerin e saj më të madh tregtar. Një grindje e vitit 2016 mbi një sistem antimisil amerikan të vendosur në Korenë e Jugut goditi industrinë e turizmit, kozmetikës dhe argëtimit të vendit.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment