Aktualitet

Korça s’gjen qetësi nga tërmetet, regjistrohen lëkundje të tjera gjatë natës, prefekti Spirollari: S’ka dëme të shtuara

Epiqendrat e tërmetit kanë qenë 7 kilometra larg fshatit Nikolicë, i cili ndodhet 15 kilometra larg qytetit.
Featured image of article: Korça s’gjen qetësi nga tërmetet, regjistrohen lëkundje të tjera gjatë natës, prefekti Spirollari: S’ka dëme të shtuara Foto ilustruese

KORÇË- Pas tërmetit 5,2 i shkallës Rihter që shkundi Korçën ditën e djeshme, disa tërmete të tjera godasin sërish qytetin juglindor.

Korça është goditur sërish në orët e para të mëngjesit të sotëm nga disa tërmete me magnitudë 3.3, 3.2, 2.3 dhe disa më të dobët. Epiqendrat e tërmetit kanë qenë 7 kilometra larg fshatit Nikolicë, i cili ndodhet 15 kilometra larg qytetit.

Lëkundjet kanë qenë të shpeshta dhe kjo gjë ka shkaktuar panik tek qytetarët, të cilët janë shprehur se në orën 3:33 të mëngjesit kanë ndierë lëkundjet.

Ndërkohë, Prefekti Dhori Spirollari ka deklaruar një ditë pas tërmetit 5.2 ballë në Korçë, se nuk ka dëme të shtuara nga tërmeti i djeshëm në Korçë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nuk ka dëmë të shtuara nga tërmeti i djeshëm, janë thelluar dëmet në 6 banesa, në QafëZezë e 4 në Vidohovë”, u shpreh Spirollari.

Lëkundjet të lehta janë ndjerë në të gjithë Shqipërinë.

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 4.7 ballë, goditi Korçën ditën e djeshme.  Qytetarët në panik, braktisin banesat. Raportohet vetëm për dëme materiale.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment