Politike

Kritikat e Ramës ndaj BE-së, Gahler i përgjigjet kryeministrit: Në vend që të përgojosh, plotëso kushtet për anëtarësim dhe kujdes nga shtetet jo miqësore ndaj nesh (Thumbi për Turqinë)

Duke iu referuar Turqisë, Gahler shton se Rama duhet të ketë kujdes me pazaret joeuropiane dhe me shtete jomiqësore ndaj Europës.
Featured image of article: Kritikat e Ramës ndaj BE-së, Gahler i përgjigjet kryeministrit: Në vend që të përgojosh, plotëso kushtet për anëtarësim dhe kujdes nga shtetet jo miqësore ndaj nesh (Thumbi për Turqinë) Edi Rama dhe Michael Gahler

TIRANË– Koordinatori për Politikën e Jashtme dhe Zgjerimin në Parlamentin Europian, Michael Gahler, ka kritikuar ashpër kryeministrin Edi Rama, përsa u përket qëndrimeve që ky i fundit ka mbajtur ndaj Bashkimit Europian, duke e cilësuar jomiqësor.

Duke iu referuar Turqisë, Gahler shton se Rama duhet të ketë kujdes me pazaret joeuropiane dhe me shtete jomiqësore ndaj Europës.

Koordinatori për Politikën e Jashtme dhe Zgjerimin në Parlamentin Europian, Michael Gahler vë në dukje, gjitjashtu, kushtet e papërmbushura nga Shqipëria për nisjen e negociatave dhe apelon qeverinë që të plotësojë e jo të mohojë kushtet.

Delarata e plotë

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kur bëhet fjalë për kushtet që Shqipëria duhet të përmbushë përpara fillimit të negociatave të pranimit, miqtë e një Shqipërie europiane nuk duhet të irritohen shumë dhe për kohë të gjatë nga ata që kanë për detyrë t’i përmbushin! Dmth nga qeveria! Konkluzionet e Këshillit Europian janë të ditura, rekomandimet e Komisionit të Venecias janë të ditura, teksti dhe fryma e marrëveshjes së 5 qershorit është e ditur! Kjo e fundit është shkelur, ndërkohë që nuk ka progress në shumë kushte
-Ligji për median nuk është përmirësuar;
-zyrtarë të përfshirë në manipulimin e votave i kanë shpëtuar ndjekjes penale;
-gjithashtu zyrtarë të lartë të qeverisë e ish magjistratë të gjyqesorit të përfshirë në korrupsion i kanë shpëtuar ndjekjes penale;
-pastrimi i parave mbetet një shqetësim i paadresuar, nisur edhe nga skandali i fundit;
-kushtetueshmëria e zgjedhjeve lokale të 2019 ende nuk është sqaruar;
-ngritja e institucioneve të reja të gjyqësorit është e ngadaltë;

Qeveria në Tiranë nuk duhet të provokojë miqtë e Shqipërisë europiane, qoftë duke mohuar këto kushte apo duke përgojuar BE për ndihmën e saj ose duke bërë marrëveshje me palë të treta në shkelje të ligjit europian. Këto janë çeshtjet që kam ngritur në forume europiane e do të vazhdoj të ngre për hir të besueshmërisë së vendit dhe të ecurisë së shpejtë drejt anëtarësimit.

Prej gati 3 javësh, kryeministri ka sulmuar Bashkimin Evropian për çështjen e vaksinave, duke i akuzuar për cinizëm dhe arrogancë. Rama u përplas dhe me Francën që sipas tij mbajtën stok dozash që nuk u duheshin.

(f.m/dosja.al)

Një Koment në “Kritikat e Ramës ndaj BE-së, Gahler i përgjigjet kryeministrit: Në vend që të përgojosh, plotëso kushtet për anëtarësim dhe kujdes nga shtetet jo miqësore ndaj nesh (Thumbi për Turqinë)

  1. Domethënë, Evropa na do pa gojë. 100% demokraci.

Shto Koment