Rajoni

Konflikti me Greqinë në det/ Tërhiqet qeveria turke, largon anijet ushtarake nga “zona e nxehtë”

FOTO
Shtabi i Përgjithshëm i Marinës bën me dije se anija turke e shoqëruar nga anije luftarake turke po lundron me një shpejtësi të madhe dhe po monitorohet nga afër nga anijet e Marinës greke.
Featured image of article: Konflikti me Greqinë në det/ Tërhiqet qeveria turke, largon anijet ushtarake nga “zona e nxehtë” Anija turke, Oruc Reis.

GREQI-Anija kërkimore turke “Oruc Reis” është gjetur jashtë kontinentit grek menjëherë pas orës 19:00 të së mërkurës.

Sipas raportit të MEGA, të dy anijet Oruc Reis, si dhe ndihmësit e Ataman dhe CengizHan, si dhe luftërat shoqëruese, vazhdojnë punën e tyre “EEZ” qipriote.
Mediat greke kanë raportuar se anija turke po vazhdon rrugën e saj në lindje, brenda EEZ-së në Qipro, megjithatë është akoma në kufijtë ilegal të Ankarasë.

Shtabi i Përgjithshëm i Marinës bën me dije se anija turke e shoqëruar nga anije luftarake turke po lundron me një shpejtësi të madhe dhe po monitorohet nga afër nga anijet e Marinës greke.

Ky lajm është konfirmuar gjithashtu edhe nga Agjensia e Athinës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Sipas informacioneve të reja, anija kërkimore turke ‘Oruc Reis’ u largua nga territori Grek 20 minuta më parë dhe po lëviz në verilindje, brenda EEZ-së Qipriote, dhe brenda NAVTEX-it turk të lëshuar në mënyrë të paligjshme.”– njofton agjensia.

Përshkallëzimi i tensionit greko-turk hyn në një fazë të re pasi pasditen e së hënës anija turke “Oruc Reis” e shoqëruar nga katër luftanije turke hyri në skajin lindor të raftit kontinental grek duke ardhur nga rafti kontinental Qipriot, për kërkime gazi dhe nafte.

Burimi: Tanea.gr

A.C/Dosja.al

Shto Koment