Bota

Konflikti i vazhdueshëm SHBA-Kinë, si po “dëbohen” kompanitë gjigande kineze nga tregu amerikan

Projekt-ligji i miratuar nga Kongresi synon të kontrollojë kompanitë kineze , të tilla si gjigandi i tregtisë elektronike Alibaba , kompania e teknologjisë Pinduoduo si dhe gjigandi kinez i naftës Co PetroChina, duke i dëbuar ato ngatregjet amerikane.
Featured image of article: Konflikti i vazhdueshëm SHBA-Kinë, si po “dëbohen” kompanitë gjigande kineze nga tregu amerikan

SHBA- Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA votoi ditën e djeshmë projekt-ligjin që ndalon tregtimin e aksioneve të kompanive të huaja në çdo treg amerikan, në rast se ato nuk përputhen me kriteret e aplikuara në SHBA për një periudhë tre vjeçare. Projekt-ligji u miratua unanimisht nga senati ndërsa u dërgua në zyrën e Presidentit Donald Trump , ku pritet të nënshkruhet si ligj.

Ky projekt-ligj i miratuar nga Kongresi synon të kontrollojë kompanitë kineze , të tilla si gjigandi i tregtisë elektronike Alibaba , kompania e teknologjisë Pinduoduo si dhe gjigandi kinez i naftës Co PetroChina.

Në të njëjtën kohë, Uashingtoni ka miratuar rregulla të reja më të rrepta që kufizojnë hyrjen në Shtetet e Bashkuara të anëtarëve të Partisë Komuniste të Kinës, raporton Neë York Times.

Kufizimet e reja, të cilat hynë në fuqi dje, pengojnë vizat për anëtarët e Partisë Komuniste të Kinës dhe të afërmit e tyre në Shtetet e Bashkuara.Para këtyre kufizimeve,  anëtarët e Partisë Komuniste dhe qytetarë të tjerë kinezë, mund të merrnin leje qëndrimi në SHBA për deri në 10 vjet.

Për dekada ne kemi lejuar Partinë Komuniste Kineze të jetë e lirë në institucionet dhe bizneset amerikane” tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit Amerikan. Këto kufizime mund të prekin rreth 270 milion njerëz.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tensionet midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara janë të larta në shumë fusha, pasi kanë miratuar vazhdimisht masa të rrepta kundër njëri-tjetrit. Një ndër to ishte rasti kur autoritetet kineze dëbuan rreth 15 gazetarë amerikanë nga disa gazeta të mëdha këtë vit.

Administrata e Donald Trump gjithashtu ka revokuar vizat e më shumë se një milion studentëve dhe hetuesve kinezë që dyshohet se kanë spiunuar për Shtetet e Bashkuara. Kina nga ana tjetër, kritikoi sot miratimin e rregullave të reja më të rrepta nga Uashingtoni që kufizojnë anëtarët e Partisë Komuniste Kineze (CCP) për të hyrë në Shtetet e Bashkuara.

Burimi: CNN

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment