DiasporaKulture

Kompozitorët e parë të Rilindjes/ Jeta dhe krijimtaria e Palokë e Lec Kurtit (VIDEO)

Krijimet e tij janë si tip ariesh të vogla operistike, të mirënjohura si jaret shkodrane. Arsyeja që e lidhë Kurtin me Italinë, vendin e lindjes së operas ishte mësuesi i tij i parë i muzikës.
Featured image of article: Kompozitorët e parë të Rilindjes/ Jeta dhe krijimtaria e Palokë e Lec Kurtit (VIDEO) Palokë e Lec Kurti

TIRANË– Ndikimi i muzikës së Rilindjes Italiane, ka mbërritur shpejt në Shqipëri nëpërmjet priftërinjve dhe misionarëve arbëreshe. Palokë Kurti, autori i këngës së njohur popullore qytetare shkodrane “Për mue paska kenë kismet”, ishte ndër të parët kompozitorë të Rilindjes tonë kombëtare.

Krijimet e tij janë si tip ariesh të vogla operistike, të mirënjohura si jaret shkodrane. Arsyeja që e lidhë Kurtin me Italinë, vendin e lindjes së operas ishte mësuesi i tij i parë i muzikës.

Që në moshë të vogël Kurti u regjistrua në shkollën françeskane dhe At Tomë Marcozzi, një prift arbëresh, e mësoi rreth muzikës dhe të luajë instrumente muzikore. Marcozzi, i përkushtuar në misionin e tij, jo vetëm që ka mësuar të vegjlit e kolegjit françeskan në Shkodër, por edhe ka siguruar që për mësimin e tyre, të vinin plot instrumente muzikore nga përtej detit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

I frymëzuar nga mësuesi i tij dhe qyteti i lindjes, Palokë Kurti ka lënë shumë momunente të këngës popullore qytetare shkodrane, dhe rrugën e tij kanë ndjekur edhe të bijtë Lec e Zef Kurti.  Kurti u lind më 3 korrik 1860, në qytetin e Shkodrës. Mësimet e para për muzikë i nisi në moshë të vogël në shkollën françeskane me At Tomë Marcozzin, një prift arbëresh, falë nismës së të cilit, erdhën nga Italia plot instrumente muzikore.

Marrë nga TopChannel 

Shto Koment