Kuriozitete

Kompania farmaceutike ‘Eli Lilly and Company’ jep shpresë për Covid-19 , nis testimin e terapisë me antitrupa tek njerëzit

Sipas mediave ndërkombëtare pacientët që do të marrrin këtë terapi ndodhen në spitalet Cedars-Sinai në Los Angeles, Shkollën e Mjekësisë Grossman në Neë York dhe Universiteti Emory në Atlanta, kurse  rezultatet pas terapisë pritet që të jenë gati nga fundi i korrikut.
Featured image of article: Kompania farmaceutike ‘Eli Lilly and Company’ jep shpresë për Covid-19 , nis testimin e terapisë me antitrupa tek njerëzit Foto Ilustruese

AMERIKË- Kompania farmaceutike ‘Eli Lilly and Company’ ka deklaruar se ka nisur të testojë tek njerëzit një se një terapi me antitrupa për trajnimin e koronavirusit. Megjithatë ata janë shprehur se nëse kjo do të jap rezultat terapia mund të jetë gati në vjeshtë.

“Nëse testet në njerëz rezultojnë me rezultate pozitive, terapia në fjalë mund të jetë gati nga vjeshta”, njoftoi kompania.

Sipas mediave ndërkombëtare pacientët që do të marrrin këtë terapi ndodhen në spitalet Cedars-Sinai në Los Angeles, Shkollën e Mjekësisë Grossman në Neë York dhe Universiteti Emory në Atlanta, kurse  rezultatet pas terapisë pritet që të jenë gati nga fundi i korrikut.

Shkencëtarët  shprehen se antitrupat për  të luftuar këtë infeksion janë proteina që do të neutralizojnë virusin ndërkohë shtojnë se për terapinë kanë marrë një kampion gjaku nga një prej pacientëve të parë në SHBA që është shëruar nga koronavirusi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“ Antitrupat janë proteina që trupi juaj i krijon për të luftuar një infeksione ose toksina. Shkencëtarët zgjodhën antitrupat për të cilët menduan se do të neutralizonin më së miri koronavirusin. Në laborator, antitrupi dukej se neutralizonte virusin,”  tha Lilly.

Faza e parë e këtij testi do të përfshijë pacientët që ndodhen në spital, për të parë nëse është i sigurt dhe nëse tolerohet mirë. Nëse po, fazat e tjera parashikojnë zgjedhimin e përdorimit tek pacientë të tjerë me Covid-19 që nuk janë të shtruar në spital dhe një studim tjetër do të shohë nëse terapia mund të funksionojë për parandalimin e sëmundjes.

Burimi:CNN

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment