Bota

Kompania ajrore ‘WestJet’ anulon fluturimin për shkak të mosmarrëveshjes me pasagjerët: Fëmijët nuk mbanin maska

Linja ajrore thotë se problemi  nuk ishte me foshnjën, e cila ishte nën moshën e kërkuar për të mbajtur maskë, por me 3-vjeçaren e Z. Choudhry. Të martën në mëngjes, Fluturimi 652 nga Calgary për në Toronto u ndalua dhe të gjithë udhëtarët u urdhëruan të zbresin.
Featured image of article: Kompania ajrore ‘WestJet’ anulon fluturimin për shkak të mosmarrëveshjes me pasagjerët: Fëmijët nuk mbanin maska Safwan Choudhry me femijet e tij.

KANADA–  Një avion i kompanisës ajrore kanadeze, “WestJet” është anuluar dhe policia u thirr sepse një fëmijë nuk kishte mbajtur maskë. Safwan Choudhry thotë se WestJet dëshironte që fëmija i tij 19 muajsh të mbante një maskë, por vajza nuk ndalonte së qari.

Linja ajrore thotë se problemi  nuk ishte me foshnjën, e cila ishte nën moshën e kërkuar për të mbajtur maskë, por me 3-vjeçaren e Z. Choudhry.

Të martën në mëngjes, Fluturimi 652 nga Calgary për në Toronto u ndalua dhe të gjithë udhëtarët u urdhëruan të zbresin.

“Unlikeshtë ndryshe nga çdo gjë që kam parë ndonjëherë, e lëre më me përvojë.”-ka thënë Z. Choudhry për BBC.

Choudhry i tha BBC se vajza e tij më e madhe, e cila është tre vjeçe ishte duke ngrënë një vakt të lehtë para nisjes kur stjuardezet iu afruan duke kërkuar që të dy fëmijët e tyre të mbanin maskë kundër koronavirusit. Por shton se ai dhe gruaja e tij po mbanin një maskë mbrojtëse.

Ai thotë se tre-vjeçarja vendosi maskë pas disa debateve të forta. Ai thotë se punonjësit e linjës ajrore u kishin thënë atyre se nëse nuk largoheshin, mund të arrestoheshin të akuzoheshin dhe të përfundonin në burg.  Choudhry shpjegon se më pas ata ranë dakord të largoheshin.

Çfarë thotë WestJet? 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

WestJet kundërshton që tre-vjeçari të vendosë një maskë.

Kompania ajrore tha në një deklaratë: Për shkak të mosrespektimit të prindërve për të vendosur një maskë tek fëmija i tyre i madh i cili është mbi moshën dy vjeç, ekuipazhi ynë informoi të rriturit për rregulloret që ne duhet të ndjekim. Ekuipazhi ynë kërkoi praninë e autoriteteve pasi pasagjerët refuzuan të respektojnë urdhrin e përkohshëm të “Transport Canada” dhe më pas refuzuan të vendosnin avionin.

Një video e realizuar me telefonin e Z. Choudhry shfaqet vajza e tij më e madhe e cila mbante maskë në aeroplan, pasi policia mbërriti në bord.

“Për shkak të përshkallëzimit të shpejtë të situatës në bord, ekuipazhi ynë ndihej i pakëndshëm për të operuar dhe fluturimi u anulua më pas,” tha WestJet.

Pas kësaj situatë të vështirë disa pasagjerë dëgjohen në video të incidentit duke goditur policinë dhe ekuipazhin e linjës ajrore. Zyrtari më vonë konfirmon se kur ai arriti, fëmija më i madh i kësaj familje  kishte një maskë. Policia nuk ngriti asnjë akuzë.

Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al

Shto Koment