Politike

Komisioni i Sigurisë rrëzon dekretin e Metës me shumicë votash për ligjin për policinë

Komisioni i Sigurisë ka rrëzuar me shumicë votash dekretin e Metës për ligjin për policinë.
Featured image of article: Komisioni i Sigurisë rrëzon dekretin e Metës me shumicë votash për ligjin për policinë Ilir Meta

TIRANË– Ditën e sotme Komisioni i Sigurisë ka rrëzuar me shumicë votash dekretin e Metës për ligjin për policinë.

I pranishëm në mbledhjen e Komisonit ishte dhe Ministri Sandër Lleshaj i cili tha se ligji është sjellë sepse ia detyron kodi i procedures. Ndërkohë ai tha se praktika të tilla ka në shumë vende të BE.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ky ligj duhet të kalojë edhe tek Komisioni i Ligjeve dhe më pas në Kuvend për t’u rivotuar. Debati për ndryshimet në këtë ligj qëndrojnë tek kompetencat e Policisë për të përgjuar, por që më pas ky term u zëvendësua me ‘mbikqyrje’

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment