LIVE UPDATES
Politike

VD-Komisioni i Ekonomisë, Ibrahimi: Dyshohet se qumështi pluhur përdoret si natyral

22 Nëntor 2021, 16:31 Nga DOSJA
VD-Komisioni i Ekonomisë, Ibrahimi: Dyshohet se qumështi pluhur

TIRANË- Përdorimi i qumështit pluhur si dhe përzjerja e këtij qumështi me qumështin natyral ka hapur debat në Komisionin e Ekonomisë. Gjatë mbledhjes së sotme, deputetët e opozitës, kanë kërkuar sqarime në lidhje me përjashtimin e fabrikave që deklarojnë se përdorin qumësht pluhur, pasi nuk ka kush ta paguaj taksën.

Ndërkohë që Kryetari i Komisionit Eduard Shalsi ka kërkuar që të bëhet një hetim, ndaj importuesve të pumështit pluhur si dhe të vajit të palmës. Ndërsa Ministrja e Financave Delina Ibrahimi ka thënë se janë përjashtuar vetëm fabrikat që e kanë në etiketë, jo të gjitha fabrikat. Një tjetër pikë e diskutimeve të sotme është edhe përdorimi i vajit të palmës të kosi, shqetësim, të cilin e ngritimi deputeti Erion Braçe.


Debati:

Spaho: Kë do tatoni ju ato të baxhove, sepse ju i keni përjashtuar të gjitha fabrikat?

Braçe: Taksoni ndërtesat në zonat rezidenciale dhe në bregdet!

Ibrahimaj: Do jenë pjesë e ligjit të ri për taksimin e pasurive. Ne kemi vënë re që në vitet e fundit është rritur importi i qumështit pluhur, për të cilin dyshojmë që është përdorur në prodhimin e qumështit në vend dhe duam të limitojmë përdorimin e qumështit pluhur të pareklamuar. Nëse prodhuesi e ka të vendosur që në produktin e tij përdor qumështi pluhur është në rregull.

Braçe: Sot qumështi pluhur është shumë i shtrenjtë me 8 kg lëng. Çmimi i një litri nga ky i përzieri shkon 75 lekë për litër, kur çmimi i fermerit është 45 lekë hiq firot, ky çmimi bie akoma më poshtë. Asnjë fabrikë interes të përdori qumështin pluhur… a jemi live?? …Po kursehem ta them ça përdorim meqë jemi live. Ajo që po importohet është hirra e qumështit pluhur, që është e lirë dhe përdoret. Prandaj thuhet që tundeni qumështin kur e pini, sepse është me qumësht pluhur. Mos përjashtoni fabrikat, sepse fabrikat e përdorin dhe nuk e deklarojnë. A e dini që prodhohet kos me vaj palme? 200-300 ton i kanë kapur një fabrike brenda, ku është taksa për vajin e palmës.

Shalsi: Kam një merak mbi rëndësinë e të dhënave sidomos mbi sistemin e gjurmueshmërisë. Ky vaji i palmës që është bërë problematik, kush janë importuesit, nga e marrin, ku e përdorin. Ku shitet qumështi pluhur, nga dogana tek fundori. Duhet të investojmë mbi gjurmueshmërinë. Të dhënat duhet të dalin në kohë reale, do e vijon betejën për sistemet e gjurmueshmërisë.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike delina ibrahimi eduard shalsi erion brace komisioni i ekonomise delina ibrahimi eduard shalsi erion brace komisioni i ekonomise

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët