Politike

Komisioneri për Zgjerim, Varhelyi: Negociatat shpresoj të hapen para Samitit të Zagrebit, 28 mln euro shpërblim për punën e bërë (VD)

Komisioneri i Zgjerimit të BE-së, Oliver Varhelyi është shprehur se Shqipëria do të përfitojë 28 milion euro shpërblim për punën që ka bërë në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian.
Featured image of article: Komisioneri për Zgjerim, Varhelyi: Negociatat shpresoj të hapen para Samitit të Zagrebit, 28 mln euro shpërblim për punën e bërë (VD) Oliver Varhelyi, komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian

Tiranë- Oliver Varhelyi, komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian,  në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, u shpreh se shpreson që negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për në BE, të hapen para samitit të Zagrebit. Ai theksoi se Shqipërinë do të përfitojë 28 milionë euro shpërblim për punën e bërë në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian.

 

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Për mua ka qenë përparësi që të vija më herët dhe për të theksuar natyrën gjeopolitike të këtij komisioni të ri. Ballkani Perëndimor për ne është prioritet. Ne duam të jemi partner më i rëndësishëm për të gjithë rajonin. Ne vazhdojnë ta konsiderojmë Shqipërinë si një shtet që është gati për çelur negociatat. Komisioni do të ketë 3 prioritet te reja dhe do të ketë një metodologji të re për hapjen e negociatave.  Fakti që nuk u hapën negociatat pasi kishte disa shqetësime. Në tetor nuk u hapën negociatat për shkak të shqetësime të disa vendeve anëtare. Ne do të gjejmë një zgjidhe të re, që ne të ecim përpara me zgjerimin e BE-së.  Së pari procesi do të duhet të jetë më i besueshëm, me melogologjinë e re.  Së dyti ne shprsojmë të fillojmë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë përpara Samitit të Zagrebit, ne po punojmë për këtë.  Në këtë kuadër është vendimtare të vazhdohen reformat dhe që po kryhen në Shqipëri, është në fakt një domosdoshmëri absolute. Pasi të çelen negociatat do të ketë edhe reforma më dinamike. E treta është Samitit i Zagrebit ku shpresojmë që do të flasim për zhvillimin ekonomik për Ballkanin Perëndimor. Në mënyrë që këto vende të jenë pranë BE.  Të vazhdohen reformat që po kryhen. Me vendosmëri. Do të kërkohen edhe reforma më dinamike.
Keni arritur sukses edhe në Reformën në Drejtësi, mirëpres edhe marrëveshjen e djeshme për Reformën Zgjedhore. Megjithatë kemi shumë sfida përpara
Ju jap edhe një lajm të mirë, duke pasur parasysh punë e mirë të bërë nga Shqipëria nga fondet e paraaderimit, kemi mundësi të japim 28 mln euro për shpërblim për performancën e mirë që është bërë. Për tërmetin ne në 17 shkurt do të zhvillojë konferncën për donacione, ne do të flasim me të gjithë shtetet anëtare, që ato mund të vijnë të japin kontributin e tyre.”, u shpreh ai.

Komisioneri për Zgjerim e Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi ndodhet në Tiranë. Gjatë konferencës me kryeministrin Edi Rama ai u shpreh se po punon fort që Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut t’i hapen negociatat për Anëtarësim në BE. Sipas tij, bisedimet po shkojnë mirë edhe me vendet skeptike si Franca dhe Holanda. Rama e informoi për reformën në drejtësi dhe luftën ndaj KÇK-së.

J.V/Dosja.al

Shto Koment