Sport

Kombëtarja e Kosovës me stadium të ri, detaje nga projekti (FOTO)

Pritet të ndërtohet shtëpia më e re e kombëtares së Kosovës, me rreth 30 mijë ulëse dhe 12 kilometra larg kryeqytetit të Prishtinës.
Featured image of article: Kombëtarja e Kosovës me stadium të ri, detaje nga projekti (FOTO) Foto ilustruse

Stadiumi  kombëtar i Kosovës pritet të ndërtohet  në Drenas 12 kilometra nga kryeqytetit i  Prishtinës. Kapaciteti i stadiumit do të jetë rreth  30 mijë ulëse, e që do jetë dhe shtëpia më e re e “Dardanëve”.

Stadiumi i ri ka për synim që të bëjë bashkë të gjithë sportdashësit kosovar.

Ndërsa futbolli në Kosovë po merr popullaritet të madh për shkak të rezultateve të mira që ka arritur ekipi, por dhe për ndeshjet ndërkombëtare që do të mbahen, ndërtimi i stadiumit shikohet si një nevojë urgjente në fushën e sportit.

Për ndërtimin e stadiumit, ekipi kombëtar i Kosovës është njohur në vitin 2016 zyrtarisht nga nga trupi administrativ i UEFA-s dhe nga  FIFA.

 Stadiumi do të ndërtohet nga një serë betoni A-kornizash, dhe një kornizë çeliku të lehtë duke mbajtur fasadën strukturore të pëlhurave të stadiumit.

Pjesë e planit do jenë dhe dy fusha  trajnimi si dhe një grup ndërtesash të tipit objekte tregtare dhe argëtuese. Stadiumi gjithashtu do të ketë dhe një park të hapur që do të përdoret për koncerte të hapura dhe evenimente të ndryshme.

Ndërsa fasada e stadiumit është e mbrojtur nga një material  fleksibël tekstili në harmoni me parkun natyror që i bashkohet kësaj strukture të madhe, duke ndarë në mënyrë vizuale shkallën e madhe dhe masën e stadiumit, në mënyrë që struktura të sillet si një perde e hollë midis parkut dhe qiellit.

(D.K/Dosja.al)

 

Shto Koment