KRYESORET
Bota

Kokainë e miliona euro,Gjermania arreston dy tregtarët e drogës,sekuestrohet Ferrari

21 Janar 2022, 19:13 Nga DOSJA
Kokainë e miliona euro,Gjermania arreston dy tregtarët e

GJERMANI- Zyra Federale e Policisë Kriminale (BKA) dhe prokuroria publike e Gießen-it patën sukses në një kërkim të jashtëzakonshëm në orët e para të mëngjesit të së mërkurës. 135 forca duke përfshirë anëtarë të njësisë speciale GSG 9 u përfshinë në arrestimin e një 45-vjeçari në Giessen dhe një 44-vjeçari në Marburg. Giessener-allgemeine.de shkruan se dy të dyshuarit dhe dy persona të tjerë dyshohet se janë të përfshirë në tregtinë ndërkombëtare të lëndëve narkotike. Autoriteti hetimor evropian Europol e klasifikon të arrestuarin në Giessen si “objektiv me vlerë të lartë”, i cili është nga Maqedonia e Veriut.

Në fund të vitit 2020, policia evropiane hakoi enkriptimin e ofruesit “SkyECC” dhe kështu pati akses në mesazhe të panumërta nga përdorues nga e gjithë bota. Meqenëse kriminelët gjithashtu shkëmbyen haptas informacione për telefonat inteligjentë të koduar nga ky ofrues, bisedat e sigurta ofrojnë një vështrim të thellë mbi krimin e organizuar. Prandaj, njohuritë e marra nga kjo janë jashtëzakonisht të rëndësishme dhe shumë vendimtare. Hetimi është një nga të parët në Gjermani që bazohet kryesisht në të dhënat e SkyECC të transmetuara nga Europol.

Në fokus të hetimeve është 45-vjeçari i arrestuar në Giessen. Ai akuzohet se ka organizuar importimin e më shumë se dhjetë kilogramëve heroinë dhe transportin e të paktën 45 kilogramëve kokainë.  Siç sqaron BKA në një njoftim për shtyp, 45-vjeçari është mbështetur ndër të tjera nga dy shtetas gjermanë të moshës 44 dhe 62 vjeç. I dyshuari 62-vjeçar tashmë është duke vuajtur dënimin me disa vite burg për shkak të dënimit për shkelje të rënda të Ligjit për Narkotikët. Po hetohet edhe një gjerman 47-vjeçar nga rrethi Vogelsberg. Në kontrollet e kryera tek i dyshuari është gjetur një kilogram heroinë dhe pesë kilogramë fentanil (opioid). Një madhësi e tillë është shumë e rrallë për kushtet shtëpiake. Prokurori publik i Gießen-it lëshoi ​​gjithashtu një urdhër arresti ndaj 47-vjeçarit. Të katër të dyshuarit janë tani në institucionet korrektuese Hessian.

Si pjesë e operacionit në shkallë të gjerë, gjithsej dhjetë prona në Gießen, ëißmar, Marburg dhe Mücke u kontrolluan. Gjithashtu, sipas BKA-së, janë zbatuar edhe arrestime pronësore prej rreth 350 mijë eurosh. Hetuesit kanë gjetur edhe një Ferrari 488 Spider dhe 36.000 euro cash.

Sipas BKA, i dyshuari kryesor 45-vjeçar, i cili u arrestua në Giessen, thuhet se ka përdorur kontaktet e tij kriminale jashtë vendit për të rregulluar dërgesat e rregullta të heroinës në kilogramë nga Holanda në Gjermani. Droga mësohet se kalonte kontrabandë përtej kufirit me korrierë me makina dhe në një rast në një shtëpi të lëvizshme dhe rishitej brenda vendit për përfitime.

Përveç kësaj, i dyshuari kryesor thuhet se ka ndihmuar në organizimin e transporteve të ndryshme të kokainës në vende të tjera evropiane. Për të mundësuar futjen e sigurt të kokainës në makina përmes kontrolleve të mundshme kufitare, korrierët e drogës mësohet se kanë përdorur vende fshehjeje të ndërtuara posaçërisht për kontrabandën.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju