Bota

Kohë pandemie/ Studentja amerikane shpik maskat e veçanta për personat shurdhë-memec

FOTO
Pavarësisht se këto persona kanë alfabetin e tyre të shenjave, kjo ndihmon prindërit e tyre të komunikojnë më lehtësisht me fëmijët e tyre, që kanë të tilla probleme.
Featured image of article: Kohë pandemie/ Studentja amerikane shpik maskat e veçanta për personat shurdhë-memec Ashley Lawrence

SHBA–  Një studente amerikane nga shteti Kentucky, mendoi të modifikojë maskat klasike, duke i bërë ato më të përshtatshme për të shërbyer për personat shurdhë-memec, që të lexojnë buzët.

Ajo ka vendosur nje material trasparent tek pjesa e buzëve për të bërë të mundur leximin e buzëve. Edhe pse këto persona kanë alfabetin e tyre të shenjave, kjo ndihmon prindërit e tyre të komunikojnë më lehtësisht me fëmijët e tyre, që kanë të tilla probleme.

Ashley Lawrence ka hapur një llogari fondesh në platformën GoFoundMe dhe të ardhurat do shkojnë në një shoqatë që ndihmon prindërit e fëmijëve shurdhë-memec.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: travelandleisure

A.C/Dosja.al

Shto Koment