KRYESORET
3 ORE ME PARE Insights

SHËNIM: Pse vrasin Policët tanë?

Foto ilustruese Nga Fjola Graçi TIRANE- Ludian Zaimi vetëm 25 vjeç ndodhet sot pas hekurave pasi vendosi që problemin persona...

Politike

Kodi i ri Penal/ Gjonaj: Brenda vitit e çojmë në Kuvend, do të jetë me standardet e BE-së

2 Tetor 2020, 08:21 Nga DOSJA
Kodi i ri Penal/ Gjonaj: Brenda vitit e çojmë në Kuvend, do

TIRANE– Kodi i ri Penal është hartuar dhe pritet të dorëzohet në Kuvend, kështu është shprehur Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Ky vendim është thënë nga vetë Gjonaj në konferencën për mediat që zhvilloi paraditen e sotme, ku ka prezantuar projektin e ri. Në fjalën e saj Gjonaj ka theksuar se ky kod i ri penal është bërë nga shumë eksperte dhe se janë marrë në konsideratë shumë legjislacione të ngjashme.

Sistemi i drejtësisë ka pasur nevojë për një ndryshim në kodin penal. Në këtë projekt për kod të ri penal, janë bashkuar shumë ekspertë për të bërë të qëndrueshëm dhe objektiv.Janë marrë në konsideratë shumë legjislacione të ngjashme. Projekti do t’i nënshtrohet një konsultimi të gjerë me grupet e interesit. Projekti për Kodin e ri Penal do t’i nënshtrohet një diskutimi intensiv në muajt tetor-nëntor, pasi qëllimi është që të kemi një kod modern në përputhje me standardet e BE. Synojmë të kemi një Kod Penal të qëndrueshëm ndër vite ”, është shprehur ministrja Gjonaj gjatë prezantimit të projektit të ri të kodit.

Kreu i Magjistraturës, Arben Rakipi ka sqaruar me detaje pikat ku janë ndërhyrë në Kodin Penal. Sipas tij, mbështetur edhe nga ligjet ndërkombëtare, viktima duhet të luajë një rol më aktiv, ku duhet të përballet me akuzuesin, pasi kështu është më e lehtë të arrihet tek drejtësia.

“Është parë në këndështrimin që duhet bërë për të ardhmen e vendit, kriminaliteti është burim parësor për shkaqe sociale. I mundëson të miturve dhe institucioneve një trajtim të veçantë me idenë superiore që interesi i tyre të prevalojë. Një çështje tjetër që mund t’ju paraqisja si një e re që është qëndrimi ynë në raport me viktimën. Viktima të luajë një rol më aktiv lidhur me përmbajtjen e procesit, rritja e rolit të viktimës në procesin Penal, është thelbësore se lidhet me interesin parësor për shkak të dëmeve që ka pësuar dhe vendosja e viktimës përkrah akuzës është ideale për të arritur drejt të drejtës. Është e nevojshme për t’u bërë edhe nga ne. Një çështje tjetër që mund të përmend është trajtimi i personit Juridik. Një e re tjetër është trajtimi penal i personi juridik, apo mënyra e zbatimit të dënimeve plotësuese. Nisur nga rastet kur kriminaliteti goditet në qendër të tij, ne kemi bërë të detyruseshme, dënimet plotësuese që lidhen konfiskimin apo mbylljen e biznesit që vënë aktivitetit në shërbim të krimit. Kemi menduar që konfisikimi i detyrueshëm jo për t’ia lënë në dorë opurtinitetit të gjykatave. Gjykata do të jetë e mbështetur dhe e ndihmuar dhe prokurori qq të jetë të varur nga ligji dhe të pandikuar nga jashtë. Është element bazë i forcimit të pavarësisë së Gjykatës”, tha Rakipi.

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Politike 2 Tetor 2020, 07:54

TIRANË– Ish-deputeti Dashamir Shehi është përplasur live me Myslim Murrizin, lidhur me votimin nga ky i fundit të nismave dhe projektligjeve të inici...

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik

Berisha i kthehet epitetit të ish-kreut të PD: Peng-Basha e Rama politizuan AMA-n

Berisha vijon akuzat jashtë Kuvendit: Burri i Spiropalit i jep tenderat vëllait të saj

"Si ndiheni që s'ju kanë uruar ndërkombëtarët?', Berisha-gazetarëve: Ku e di ti

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin

Berisha: Butrinti s'është prona e Ramës. Shoqëria Civile: Duam popullin në këmbë doktor

Spiropali: Doktor mendon se je zgjedhur në PD por je në rrugë qorre, rri aty Flamur...si shkop

“Mos ulërit”, Paloka-Felajt: Ik moj budallaqe, legene

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve