Aktualitet

“Kam marrë vetëm 250 mijë lekë”/ Bashkia Durrës reagon për rastin e Barrukut: Gënjeve, ke përfituar 7 bonuse qiraje, shtëpia do të të rindërtohet (Vendimi mban datën e sotme)

 • Bënë brenda ditës përfitues për rindërtimin e shtëpisë kryefamiljarin që i qau hallet Bashës, i tradhëton data
 • Përmes një njoftimi zyrtar, Bashkia Durrës ka publikuar listën e përfituesve nga fondi i rëndërtimit dhe familja Barruku rezulton aty. Bashkia shkruan gjithashtu, se deri më tani, kjo familja ka përfituar 7 bonuse qiraje në masën 30 mijë lekë në muaj dhe i fundit është depozituar më datë 6 gusht në llogarinë bankare të kryefamiljarit. 
  Featured image of article: “Kam marrë vetëm 250 mijë lekë”/ Bashkia Durrës reagon për rastin e Barrukut: Gënjeve, ke përfituar 7 bonuse qiraje, shtëpia do të të rindërtohet (Vendimi mban datën e sotme) Lulzim Basha, Kadri Barruku dhe dokumenti

  DURRËS– Bashkia Durrës, ka reaguar në lidhje me rastin e familjes së Kadri Barrukut, i cili përpara kryetarit të Partisë Demokratike, deklaroi sot se kishte marrë gjithsej vetëm 250 mijë lekë të vjetra, që kur tërmeti i kishte dëmtuar shtëpinë. 

  Përmes një njoftimi zyrtar, Bashkia Durrës ka publikuar listën e përfituesve nga fondi i rëndërtimit dhe familja Barruku rezulton aty. Bashkia shkruan gjithashtu, se deri më tani, kjo familja ka përfituar 7 bonuse qiraje në masën 30 mijë lekë në muaj dhe i fundit është depozituar më datë 6 gusht në llogarinë bankare të kryefamiljarit. 

  Përsa i përket shtëpisë, e cila është shpallur e pabanueshme, Bashkia Durrës shkruan se ajo do të rindërtohet pasi z. Barruku është një nga përfituesit e programit të rindërtimit të banesave. Ky vendim është marrë sot, vetëm pak orë pas denoncimit. 

  Dokumenti dhe data

  Sqarim i Bashkisë Durrës:

  Në vijim të një rasti të bërë prezent sot në media, për familjen Barruku në Manëz si një nga familjet e prekura nga tërmeti i datës 26 nëntor 2019 në Bashkinë Durrës, sqarojmë se Z. Kadri Riza Barruku, duke filluar nga data 27.12.2019, pra vetëm një muaj pasi humbën banesën e tyre, janë trajtuar me bonus qiraje në masën 30 mijë lekë në muaj, në zbatim të Vendimit të Këshillit Bashkiak nr.649 dt.27.12.2019. Në listën shoqëruese të këtij vendimi, me përfituesit e bonusit të qerasë është edhe emri i z.Kadri Barruku.

  -Deri me sot z.Barruku ka perfituar 7 këste të bonusit të qerasë, me i fundit ka kaluar në llogarinë e tij bankare në daten 6 gusht 2020.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  -Përsa i përket shtëpisë, e cila është shpallur e pabanueshme, z. Barruku është një nga përfituesit e programit të rindërtimit të banesave. Aplikimi i tij në platformën “Shtëpia Ime” është aprovuar me Vendim të Këshillit Bashkiak Nr. 77 dt.10.08.2020, ku në listën e përfituesve bashkëngjitur Vendimit, figuron edhe emri Kadri Riza Barruku, i cili do të përfitojë një shtëpi të re, shumë më të mirë e të sigurt se ajo që humbi për shkak të tërmetit dhe mbi të gjitha, falas.

  Aktualisht Agjensia Kombëtare e Planifikimit të Territorit është në proces hartimi të planit të detyruar pikësor për rindërtimin e banesave individuale në zonën e Manzës, me përfundimin e të cilit, do të fillojë menjëherë puna për rindërtimin. Bashkia e Durrësit siguron qytetaret e saj se puna për procesin e rindërtimit vijon çdo ditë me ritme të shpejta, për të mos lënë askënd mbrapa dhe për të bërë të mundur që qyteti t’i kthehet sa më shpejt normalitetit, me shtëpitë individuale, pallatet, shkollat, kopshtet dhe infrastrukturë të rindërtuar shumë më mirë se më parë. I gjithë procesi i rindërtimit dhe vendimet e marra nga këshilli bashkiak në kuadër të tij jane tejet transparente dhe te aksesueshme nga publiku, mediat dhe të gjithë të interesuarit për t’u informuar mbi ecurinë e zbatimit të programeve të rindërtimit.

  Stafi i Bashkisë së Durrësit dhe të gjithë drejtuesit dhe punonjësit e njësive administrative mbeten në dispozicion të plotë të qytetarëve për cdo sqarim, asistencë dhe orientim në lidhje me të gjithë programet e procesit të Rindërtimit. Në mbyllje, për rastin e sipërpërmendur te familjes Barruku, bashkëngjitur gjeni vendimet përkatëse të Këshillit Bashkiak dhe listat e përfituesve. Për çdo informacion më shumë mbi dosjen dhe dokumentet shoqëruese, Bashkia Durrës mbetet e hapur për të garantuar akses dhe transparencë të plotë ndaj çdo pale të interesuar.

  Emri i Barrukut mes përfituesve

  KLIKO KËTU PËR TË PARË LISTËN E PLOTË

  Paraditen e sotme kreu i selisë blu Lulzim Basha Ishte ne Manzë. Ai u ndal në familjen e zotit Kadri Barruku dhe ky i fundit u ankua se nuk kishte marrë para nga fondi i rindërtimit. Sipas Barrukut, Bashkia i kishte kaluar vetëm 250 mijë lekë të vjetra.

  (f.m/dosja.al)

  Shto Koment