Bota

Letër nga vajza që i dhuroi zemrën, gruaja rrëfen historinë e dhimbshme

Historia e një mjekje amerikane që iu dha një mundësi e dytë për të jetuar.
Featured image of article: Letër nga vajza që i dhuroi zemrën, gruaja rrëfen historinë e dhimbshme Alin Gragossian në spital, duke kryer operacionin, janar 2019.

SHBA- Disa muaj më parë, Alin Gragossian, mjekja 31- vjeçare arriti të mbahej në jetë përmes transplantit të zemrës që iu dhurua nga një tjetër grua.

Alin mori një letër nga familja e dhurueses së saj dhe e tronditur nga ato që shkruhej aty, në pamundësi për të kontaktuar me ta, ajo vendosi të postojë një përgjigje drejtuar donatorit në blogun e saj.

“Ne kishim kaq shumë gjëra të përbashkëta.”- tregon Alin.

Ajo postoi në mediat sociale rreth letrës, duke premtuar që zemra e saj e re do të bëj mirë dhe duke e falenderuar nga thellësia e zemrës të ‘zemrës së tyre’ – shkruan Alin.

Alin thotë se respekton dëshirat e familjes donatore për të mbetur anonim dhe ka qenë e kujdesshëm që të mos zbulojë përmbajtjen e letrës.

Burimi: BBC

L.K/Dosja.al

Shto Koment