Kuriozitete

Kirurgia australiane bën paralajmërimin: Ushqimet e promovuara në Instagram po i bëjnë njerëzit të sëmuren

Sipas një kirurgie australiane të gjitha ushqimet dhe dietat e postuara në Instagram, janë pothuajse gënjeshtra krahasuar me atë çfarë reklamojnë. Ky trend që ka përfshirë mijëra të rinj, po i bën ata të sëmurë.
Featured image of article: Kirurgia australiane bën paralajmërimin: Ushqimet e promovuara në Instagram po i bëjnë njerëzit të sëmuren Foto ilustruese, ushqimet ne Instagram

“Dashamirët e mediave sociale” po vënë jetën në rrezik duke promovuar të ashtuquajturat super ushqime dhe këshilla në Instagram,  sipas një vlerësimi përhapës thotë kirurgia australiane Nikki Stamp.

Pikat kryesore:

Dr.Stamp paralajmëron se është një numër i madh pacientësh me kancer që po largojnë trajtimin e provuar pas këshillave nga blogerët.

Shumë njerëz janë të motivuar nga pamja, jo nga shëndeti, paralajmëron kirurgu.

Ka një reagim të madh në industrinë e “Wellness” dhe 6 trilionë  dollarëve për miratimin e produkteve të famshëm.

Dr. Stamp gjithashtu ka synuar në industrinë e popullarizimit të  palestrave, shpërthimin në veshje aktive dhe numrin e aplikacioneve dhe pajisjeve të fitnesit.

“Ata nuk janë të shëndetshme. Ne shikojmë numrin e lartë të njerëzve në palestra, që veshin atlete madje blejnë dhe libra diete për të qenë në një kohë të shkurtër të shëndetëshme, gjë që nuk ndodh.” -tha ajo.

Dr.Stamp është një kirurge kardiologe dhe ka shkruar një libër të ri, Pretty Unhealthy, e cila argumenton se ndjekja jonë për të qenë të shëndetshëm po na bën të sëmuremi.

Mediat sociale kanë nisur të behen të bezdisshme për ndjekësit duek qenë se promovojnë një mënyrë jetese të shëndetshme me dieta, duke pretenduar se janë mënyra më e mirë për të qenë në formë.

Sidoqoftë, me hulumtimet që tregojnë se disa të rinj po mundohen të ndjekin këto rregulla, ka rezultuar se nuk gjetën disa përfitime.

Dr Stamp tërheq vëmendjen me përvojën e saj në klinikë dhe diskuton me pacientët se problemet rriten kur njerëzit janë tepër të lidhur pas gjendjes së tyre shëndetësore.

“Instagrami është diçka e tillë rreth kësaj çështje, apo jo? Në fakt nuk është e shkëlqyeshme për ne që të motivohemi nga shqetësimet për pamjen,” tha ajo.

“Ka tendencë të çojë në sjellje shëndetësore të cilat në të vërtetë nuk janë të shëndetshme.”

Dr Stamp tha se një zonë veçanërisht problematike ishte promovimi i ushqimeve të caktuara që besohet se kanë përfitime specifike shëndetësore.

“Vaji i arrës së kokosit mendohet të jetë shumë i mirë për sëmundje të ndryshme, ndërsa nga hulumtimet e bëra dyshohet të jetë kaq cilësor, pasi në disa raste mund të jetë i dëmshëm për shëndetin”, shkruan ajo.

Burimi: abc

A.C/Dosja.al

Shto Koment