Aktualitet

Kinezët e mohojnë! Koronavirusi nuk erdhi nga Wuhan, ai vetëm u zbulua atje

Virusi që është lidhur me një treg në qytetin qendror të Kinës pasi u përhap në të gjithë botën në fillim të këtij viti, deri më tani ka infektuar mbi 56 milionë njerëz dhe ka vrarë më shumë se 1.34 milion njerëz, sipas raporteve.
Featured image of article: Kinezët e mohojnë! Koronavirusi nuk erdhi nga Wuhan, ai vetëm u zbulua atje

KINË– Një shkencëtar nga Kina ka mohuar që koronavirusi ose COVID-19 të ketë origjinën në Wuhan, duke pretenduar se ishte vendi i parë ku u gjet.

Virusi që është lidhur me një treg në qytetin qendror të Kinës pasi u përhap në të gjithë botën në fillim të këtij viti, deri më tani ka infektuar mbi 56 milionë njerëz dhe ka vrarë më shumë se 1.34 milion njerëz.

Por Zeng Guang, i cili është ish-epidemiologu kryesor i Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), tha se virusi vdekjeprurës nuk është nga Kina. Ai përmendi, “Wuhan ishte vendi ku u zbulua për herë të parë koronavirusi, por nuk ishte aty ku filloi.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Guang gjithashtu tha se ishte përvoja e mëparshme e Kinës me SARS që ka lënë një trashëgimi të monitorimit dhe zbulimit që i lajmëroi ata për koronavirusin dhe gjithashtu nxiti masat e tyre ekstreme për përmbajtjen e sëmundjes.

(a.b)/dosja.al

2 Komente në “Kinezët e mohojnë! Koronavirusi nuk erdhi nga Wuhan, ai vetëm u zbulua atje

 1. Qysh ne fillim eshte thene qe ‘virusi u transmetua nga lakuriqet e pangolinet tek njerezit’. Vetem ne Kine konsumohen lakuriqet e pangolinet, ku tjeter???!!!

 2. Korona Virus eshte nje politik shume e madhe e shteteve
  Eshte nje politik per te pasuar akoma me shume te pasurit
  dhe te varferohen akoma te varferit…Kjo e gjitha eshte nje Apokalips i krijuar nga njeriu per te ulur numrin e popullates boterore
  Me Fal a ke degjuar ndonje politikan te vdes nga Korona….kto sherohen per 3 dite dhe nga 100 vjec te jene sherohen….vdes ai qe ska cte jape ……Politiken e dime qe eshte profesjon i vjeter ….Po po ben me jete njerezish qe po vdesin cdo dite….
  Korona Virus eshte semundja e te varferve..dhe semundja e pasurimit te te pasurve……..nk bie rrufeja ne ….thot populli
  shprehja e re eshte Nuk bie Korona ne hale te politikes sepse sherohen per tre dite te gjith se i kan skenaret plus dhe lekun qe sdihet se sa kane
  mjer populli i thjeshte

Shto Koment