Bota

Kina pranon të fillojnë hetimet ndërkombëtare për origjinën e COVID-19/ OBSH: Do nisim sa më shpejt nga puna

Drejtori për Emergjencat në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Michael Ryan ka thënë se një ekip ekspertësh do të shkojë sa më shpejt në Kinë për të marrë pjesë në fazën e parë të hetimit.
Featured image of article: Kina pranon të fillojnë hetimet ndërkombëtare për origjinën e COVID-19/ OBSH: Do nisim sa më shpejt nga puna Foto ilustruese

KINA- Organizata Botërore e Shëndetësisë ka lajmëruar se Kina ka pranuar që ekspertët ndërkombëtarë të kryejnë hetime në lidhje me origjinën e virusit Sars Cov-2 që ka gjunjëzuar botën.

Drejtori për Emergjencat në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Michael Ryan ka thënë se një ekip ekspertësh do të shkojë sa më shpejt në Kinë për të marrë pjesë në fazën e parë të hetimit.

“Është e qartë se ne duam të mësojmë rreth origjinës së virusit. Duam të dimë nga erdhi apo nëse do të rishfaqet në të ardhmen. Besoj se dhe kolegët tanë kinezë duan përgjigje për këto pyetje,”-ka thënë Ryan.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rastet e para me virus u zbuluan në qendër të qytetit kinez të Wuhan, në fund të vitit 2019. Kina prej kohësh ka refuzuar thirrjet për të lejuar një hetim ndërkombëtar në lidhje me origjinën e virusit, duke thënë se ato janë të motivuara politikisht.

(k.a./dosja.al)

Shto Koment