Bota

Kina po përballon sfidën më të rëndë ekonomike, Kim Jong e krahason me urinë famëkeqe të viteve 90’

Kim ka paralajmëruar vendin që të përballej me "situatën më të keqe ndonjëherë" dhe "sfidat e paprecedenta të shumta".
Featured image of article: Kina po përballon sfidën më të rëndë ekonomike, Kim Jong e krahason me urinë famëkeqe të viteve 90’ Kim Jong

KINË-Duke folur në një konferencë të partisë, lideri i Koresë së Veriut Kim Jong i ka bërë thirrjë qytetarëve të përgatiten për një krizë të vështirë pasi vendi po përballet me mungesa të mëdha të ushqimeve dhe jostabilitet ekonomik.

Kim ka paralajmëruar vendin që të përballej me “situatën më të keqe ndonjëherë” dhe “sfidat e paprecedenta të shumta” sipas BBC.

Ai e ka krahasuar këtë situatë me një uri famëkëqe vdekjeprurëse të viteve 90. Mbyllja e kufinjve për shkak të koronavirus e ka dëmtuar shumë jetën ekonomike dhe tregtinë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tregtia me Kinën është ndalur që nga fillimi i vitit 2020, duke ndërprerë një litar jetësor furnizimesh zyrtare dhe jozyrtare për vendin.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment