Kuriozitete

Kina kritikon ashpër Versacen, bën gabimin gjeografik, Hong Kongun e lë jashtë saj

Kina është mërzitur keq me Versace-n, pasi në një nga bluzat ku ka shtypur shtetet dhe kryeqytet e vendeve të ndryshme të botës me Kinën ka bërë një gabim.
Featured image of article: Kina kritikon ashpër Versacen, bën gabimin gjeografik, Hong Kongun e lë jashtë saj Bluza e Versace me hartën e botës

KINË-  Siç duket Versace është sulmuar keq nga kinezët të cilët nuk të falin për gabimet apo parregullsitë.

Është parë që në disa bluza të markës Versace janë bërë disa gabime gjeografike.

Kinezët nuk e kanë pritur mirë këtë gjë pasi emri i “Hong Kongut” është renditur në 3 vendet e fundit nga një listë e gjatë me emrat e vendeve të botës, por jo vetëm pasi në bluzë shënohet gabim, që Hong Kongu dhe Makau nuk janë pjesë e Kinës.

Pas këtij rasti Yank Mi, ka njoftuar se ka ndërprerë bashkëpunimin me kompaninë e famshme “Versace”.

Në këtë kohë ka ardhur edhe reagimi i menjëhershëm i kompanisë e cila ka tëhequr gjithë produket teksa thotë se harta është shtypur gabim.

Më vjen shumë keq për gabimin e pafat. Nuk kam dashur kurrë të tregoj mungesë respekti për sovranitetin kombëtar kinez dhe për këtë shkak kam dashur të kërkoj personalisht falje për pasaktësinë dhe për çdo problem që kam shkaktuar”, shkruan stilistja në Facebook.

A.C/Dosja.al

Shto Koment