Bota

Kina bllokon marrëdhëniet me Australin, pezullohet dialogu ekonomik mes tyre

Kina për një periudhë të pacaktuar ka pezulluar dialogun ekonomik me Australin, duke bllokuar dhe marrëdhëniet me të. Komisioni nuk tha në deklaratë se cilat masa specifike e nxitën veprimin.
Featured image of article: Kina bllokon marrëdhëniet me Australin, pezullohet dialogu ekonomik mes tyre Kine-Australi

KINË- Kina për një kohë të pacaktuar pezulloi të enjten çdo veprimtari nën një Dialog Strategjik Ekonomik Kinë-Australi, pengesa e fundit për marrëdhëniet e tensionuara midis dy vendeve. Australia ka refuzuar të nënshkruajë marrëveshje mbi pjesëmarrjen e drejtpërdrejtë në nismën kryesore të politikës së jashtme të Kinës, shkruan reuters.

“Kohët e fundit, disa zyrtarë të Qeverisë Australiane të Komonuelthit filluan një seri masash për të prishur shkëmbimet normale dhe bashkëpunimin midis Kinës dhe Australisë nga mendësia e Luftës së Ftohtë dhe diskriminimi ideologjik,” -tha Komisioni Kombëtar i Zhvillimit dhe Reformës i Kinës (NDRC) i Kinës në një deklaratë të shkurtër mbi vendimi.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme të Kinës, Wang Wenbin, tha në një konferencë ditore se pezullimi ishte një përgjigje “e domosdoshme dhe legjitime” ndaj Australisë “abuzuar” me konceptin e sigurisë kombëtare për të bërë presion në bashkëpunimin me Kinën.

“Australia duhet të mbajë përgjegjësi të plotë. Ne mbetemi të hapur për mbajtjen e dialogut dhe angazhimin në nivelin ministror,”– tha ai në një deklaratë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Takimi i fundit ishte në Pekin në vitin 2017, kur ministri i tregtisë Australiane nënshkroi një marrëveshje mbi bashkëpunimin në projekte të Rripave dhe Rrugëve në vendet e palëve të treta.

Parlamenti federal i Australisë dha fuqinë e vetos mbi marrëveshjet e huaja nga shtetet në dhjetor mes mosmarrëveshjes së thelluar diplomatike me Kinën, e cila ka vendosur një seri sanksionesh tregtare ndaj eksporteve Australiane duke filluar nga vera në qymyr.

(f.i/dosja.al)

 

Shto Koment