Politike

Kina apo SHBA? Vendi aziatik i bën presion BE-së për të zgjedhur palë

Bashkimi Evropian do të shpejtojë krijimin e një sjelljeje më agresive dhe më të pavarur të Pekinit.
Featured image of article: Kina apo SHBA? Vendi aziatik i bën presion BE-së për të zgjedhur palë Xi Jinping dhe Angela Merkel

“Shekulli aziatik mund të ketë shënuar fundin e një sistemi të udhëhequr nga SHBA-të. Analistët kanë folur prej kohësh për ndërprerjen e një sistemi të udhëhequr nga Amerika dhe kjo sapo ndodhi para syve tanë,”-tha shefi i punëve të jashtme të BE Josep Borrell para një grupi diplomatësh gjermanë.

Bashkimi Evropian do të shpejtojë krijimin e një sjelljeje më agresive dhe më të pavarur të Pekinit.

“Ne kemi nevojë për një strategji më të fortë për Kinën, e cila gjithashtu kërkon marrëdhënie më të mira me pjesën tjetër të Azisë demokratike,” shtoi ai.

BE-ja ka hezituar të bashkohet me qëndrimin konfrontues të Donald Trump ndaj Kinës. Margrethe Vestager, komisionere në BE, ka vërejtur atë që ajo e quan mungesë të reciprocitetit.  Në një artikull të botuar këtë muaj në shumë gazeta evropiane, Borell kërkoi më shumë disiplinë kolektive kundrejt Kinës. Tashmë një varg politikanësh të vjetër në Francë dhe Gjermani po bëhen më të zëshëm në kritikat e tyre ndaj Kinës, duke shtuar edhe jehonat e përpjekjeve ruse për të përçarë bllokun përmes një përzierje dezinformimesh ose duke penguar populistët e djathtë, të cilët ideologjikisht duhet të jenë anatemë ndaj komunistëve kinezë.

Në çështjet që variojnë nga zinxhirët e furnizimit deri te siguria e telekomunikacionit, diversifikimi është bërë një fjalë kyçe. Ndërkohë edhe marrëdhëniet e Suedisë me Kinën janë afër prishjes. Andreë Small, një bashkëpunëtor i vjetër në Këshillin e Marrëdhënieve me Jashtë tha se Pekini deri vonë fshihej pas dyshimeve të BE-së për Rusinë.

Në fund të fundit, Kina kishte ndihmuar rimëkëmbjen ekonomike të Evropës në vitet 2007-8 duke blerë borxhe dhe asete të dështuara pas rrëzimit financiar. Ajo nuk u bashkua me Rusinë…

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dëshira e natyrshme e BE-së për të qenë më e ashpër ndaj Kinës është përmbajtur pavarësisht provokimeve të Trump. Por gjithçka ndryshoi në pranverën e vitit 2019 kur, i irrituar nga vështirësitë në hyrjen në tregun kinez dhe i alarmuar nga drejtimi nacionalist i udhëheqjes së Xi Jinping, BE-ja e etiketoi Kinën si “një rival sistemik që promovon modele alternative të qeverisjes”.

“Periudha e optimizmit romantik mori fund,” tha ministri i jashtëm i Letonisë, Edgars Rinkēvičs. Në të njëjtin muaj që u botua, Italia u bë vendi i parë evropian që nënshkroi një memorandum investimesh me Kinën. Shumë vende evropiane individualisht i dhanë Huaëei “leje” për rrjetin 5G. Borrell e quajti “politikën e bujarisë” të Kinës si një marifet për të përmirësuar imazhin e saj në rang ndërkombëtar. Më pas nisi dhe koronavirusi. 71% e gjermanëve besojnë se nëse Kina do të ishte treguar transparente impakti i COVID-19 do të ishte zbutur. Në Francë, vetëm 12% e panë Kinën si vendin më të mirë për të përmbushur sfidat e dekadës së ardhshme. Përjashtim bëri Italia e cila prej kohësh ka qënë e ndjeshme ndaj Kinës.

Me Trump që kërkon të grumbullojë G7 kundër Kinës, duke përdorur Hong Kongun si justifikim, ndërsa Kina do të zbulojë se është shumë vonë që ta bëjë Europën që të kthehet pas.

Marrë nga The Guardian

(k.m/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment