Bota

Luftës kundër epidemisë së koronavirusit i bashkohet dhe platforma e shitjeve në internet

Disa kompani të teknologjisë kanë sjellë produktet dhe shërbimet e tyre më të reja mjekësore për t'u bashkuar në luftën kundër virusit dhe shumë firma të internetit kanë parë një rritje të fortë të biznesit gjatë kësaj periudhe.
Featured image of article: Luftës kundër epidemisë së koronavirusit i bashkohet dhe platforma e shitjeve në internet Foto ilustruese

KINË– Epidemia e koronavirusit ka  prekur  aktivitetet ekonomike në të gjithë Kinën. Sidoqoftë, shumë kompani të teknologjisë dhe firmat e internetit janë duke luajtur rolin e tyre në luftën kundër epidemisë dhe janë duke kontribuar në rritjen e ekonomisë së vendit. Disa kompani të teknologjisë kanë sjellë produktet dhe shërbimet e tyre më të reja mjekësore për t’u bashkuar në luftën kundër virusit dhe shumë firma të internetit kanë parë një rritje të fortë të biznesit gjatë kësaj periudhe.

Pajisjet mjekësore 

Për të ndihmuar luftën kundër virusit, zhvilluesi kryesor i softuerit Neusoft zhvilloi një lloj pajisje të largët CT për vetëm shtatë ditë.

“Pajisjet mund të diagnostikojnë shpejt duke përdorur informatikë AI dhe të zvogëlojnë kontaktin midis punonjësve mjekësorë dhe pacientëve”, tha Liu Jiren, kryetari i Neusoft. Gjatë viteve të fundit, Neusoft është përpjekur të fuqizojë industrinë e kujdesit shëndetësor me teknologjinë e informacionit.

“Epidemia ka na bërë më të vendosur në strategjinë e biznesit tonë dhe ne do të zhvillojmë dhe prodhojmë më shumë pajisje mjekësore të integruar thellësisht me teknologjinë e internetit“- ka shtuar  Liu.

Robotët po bashkohen gjithashtu në luftën për të zvogëluar rreziqet e infeksionit dhe për të përmirësuar efikasitetin. Me teknologjinë e përparuar, siç janë pozicionimi me lazer, navigimi inteligjent dhe ndërveprimi njeri-kompjuter, robotët e ofrimit mjekësor mund të ndihmojnë punonjësit shëndetësorë të spërkatin dezinfektuesit dhe t’ua shpërndajnë ilaçin pacientëve. Shtretërit elektrikë të rregullueshëm lejojnë pacientët e infektuar të hanë në shtrat dhe t’i ndihmojnë ata të ulen dhe të rrokullisen.

Siasun po zhvillon gjithashtu një robot që mund të zëvendësojë infermierët në kryerjen e testimit të fytit për virusin. Presidenti i Siasun Qu Daokui tha se përveç mbajtjes së një pozicioni drejtues në robotët industrialë, kompania do të zhvillojë produkte të reja për shëndetin dhe kujdesin për të moshuarit .

Foto e pajisjes teknologjike

Tregtia elektronike me ushqime të freskëta

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Platformat e tregtisë elektronike, veçanërisht shitësit me pakicë të ushqimeve të freskëta, raportuan rritje të dukshme të biznesit pasi njerëzve u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi për të shmangur infeksionin e mundshëm kur bëjnë blerje në dyqane. Për të përballuar rritjen e biznesit dhe mungesën e punës, gjigandi i teknologjisë Alibaba’s Freshhema, një shitës me pakicë ushqimesh të freskëta ofron shërbimin e ushqimit.

Platformat në internet me ushqime të freskëta po ndihmojnë gjithashtu kultivuesit e frutave dhe perimeve në fshat të largët, shitjet e të cilave ishin ngecur nga epidemia.

“Luleshtrydhet tona tani i shesim në  këto platforma dhe ne nuk duhet të shqetësohemi më për shitjet,” tha Ma Yandong, kreu i shoqatës lokale të rritjes së luleshtrydheve në qytetin Donggang në provincën verilindore të Liaoning.

Gjithashtu hapjet e shkollave pas festës së Lunarit Kinez të Vitit të Ri u shtynë për shkak të epidemisë, por shërbimet në internet po i ndihmojnë të gjithë nxënesit të marrin  mesimet në shtëpi. Në ditën e parë të semestrit, më 10 shkurt, një numër i madh i studentëve të shkollave fillore dhe të mesme në të gjithë vendin morën mësime me anë të internetit. Deri më 10 shkurt, shkollat ​​në 300 qytete në mbarë vendin janë bashkuar me programin e klasës së re të aplikacionit të komunikimit Alibaba DingTalk, duke përfituar gjithsej 50 milion studentë.

Shërbimet e largëta të këshillimit mjekësor janë gjithashtu marramendëse pasi ato mund të ndihmojnë në parandalimin e infeksioneve të tërthorta dhe lehtësimin e presionit në spitale. Më shumë se 10 spitale të mëdha në Hefei, kryeqyteti i provincës lindore të Anhui, kanë filluar shërbime falas online për pacientët me ethe. Të gjithë pacientët nga e gjithë Kina mund të qasen në shërbimet e këshillimit mjekësor falas. Teknologjia e re  gjithashtu ndihmon në minimizimin e ndikimit në rifillimin e punës pas festës.

Studentet ne Kine

Zv.ministri kinez i Tregtisë Wang Bingnan u shpreh ditët e fundit se, pas shpërthimit të epidemisë, ministria e tij ka mobilizuar 11 kompanitë më të mëdha të shitjes në internet për të garantuar furnizimin dhe shpërndarjen e produkteve në treg. Gjatë trajtimit të epidemisë, kompanitë e shitjes në internet po i kushtojnë vëmendje më të lartë edhe garantimit të cilësisë së produkteve.

Burimi:China.org

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment