Bota

Kim Jong Un ‘ndalon’ Lojrat Olimpike me kritika të ashpra

Lojrat Olimpike të Koresë së Veriut janë pezulluar pas kritikave të liderit të Koresë së Veriut, Kim Jon Un.
Featured image of article: Kim Jong Un ‘ndalon’ Lojrat Olimpike me kritika të ashpra Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ndalon Lojrat Olimpike.

KORE E VERIUT– Ngjarja më e rëndësishme e propagandës së Koresë së Veriut, “Lojrat Olimpike”, është ndalur pas kritikave nga udhëheqësi i vendit Kim Jong-Un, sipas firmës turistike. Sipas informacioneve lojrat do të ndalen nga 10 qershori deri në një njoftim të mëtejshëm.

Të hënën, Kim kritikoi lojrat për “frymën e gabuar të krijimit” të tyre. Pas pjesëmarrjes në ditën e hapjes së ngjarjes me plot gjallëri dhe shumë koreografi, ai gjithashtu foli për një “qëndrim të papërgjegjshëm të punës”.

Korrespondentët thonë se Koreja e Veriut mund të përgatitet për më shumë izolim ekonomik dhe ideologjik pasi bisedimeve të çala me SHBA-në.

“Pioneer Tours”, që e përshkruan veten si një “kompani udhëheqëse udhëtimi në Korenë e Veriut”, tha se pezullimi i Lojërave Olimpike ishte “për shkak të pakënaqësisë së Kim Jong-un me shfaqjen e hapjes”.

Lojërat janë një ngjarje e madhe propagandistike, që paraqet dhjetëra mijëra pjesëmarrës, shumë prej të cilëve fëmijë, duke kryer veprime pikërisht të sinkronizuara.

Këtë vit veprimtaria filloi me atë që duhej të ishte fillimi i një muaji të festivalit të propagandës, duke shfaqur veprime të koordinuara.

Veprimtaria është projektuar për të festuar dhe për të rritur moralin, por kritika e zotit Kim nuk është e pazakontë, tha analisti Minyoung Lee i NK Pro për BBC.

Çelësi për të interpretuar kritikat e tij është konteksti i muajve të fundit. Në mars, zoti Kim tha se vendi duhet të bënte propagandën e tij në një mënyrë “romane”.

Që atëherë, media shtetërore ka rritur mbulimin e saj të punës propagandistike dhe ka paralajmëruar kundër “mënyrave të jetës së borgjezisë” dhe “fenomeneve jo-socialiste”, tha znj. Lee.

Marrë dhe përshtatur nga: BBC

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment