KRYESORET
Bota

Këto janë pyetjet më të shpeshta në lidhje me Koronavirusin dhe vaksinat anti-covid

23 Janar 2022, 09:12 Nga DOSJA
Këto janë pyetjet më të shpeshta në lidhje me

SHBA – Gjigandi mediatik CNN ka përgatitur një shkrim me disa nga pyetjet më të shpeshta që njerëzit nga e gjitha bota kanë bërë në lidhje me koronavirusin dhe vaksinat anti-covid. Sipas CNN, janë më shumë se 150 mijë pyetje, të cilat shtohen çdo ditë, në lidhje me pandeminë, ndërsa ka renditur disa nga më kryesoret, të cilave iu ka kthyer përgjigje.

Në faqen zyrtare të CNN është publikuar edhe një link në të cilin të interesuarit mund të klikojnë dhe kërkojnë me fjalë kyçe për të parë një përgjigje në lidhje me një pyetje që ata mund të kenë, ose që duan të bëjnë.

Por, cilat janë disa nga pyetjet më të shpeshta të drejtuara nga lexuesit e CNN? Po jua rendisim më poshtë:

PYETJE: Si mund të siguroj unë një test Covid-i falas?

PËRGJIGJE: Qeveria amerikane ka hapur një faqe interneti — CovidTests.gov — ku njerëzit mund të porosisin teste të shpejta antigjeni falas për Covid-19.

Që nga 19 janari, çdo shtëpi ishte e kufizuar në 4 teste falas. Porositë nuk do të dërgohen tek bizneset.

Shërbimi Postar i SHBA do të dërgojë testet falas. “Porositë zakonisht dërgohen brenda 7-12 ditësh,” thotë CovidTests.gov.

Për ata që kanë nevojë për teste për Covid-19 menjëherë, faqja e internetit liston mënyra të ndryshme për t’u testuar më shpejt.

PYETJE: Nëse nuk mund të bëj dot një test anti-covid në këto momente, si mund të dalloj nëse kam covid apo ftohje, ose grip të zakonshëm?

PËRGJIGJE: “Si COVID-19 dhe gripi mund të kenë shkallë të ndryshme simptomash, duke filluar nga pa simptoma (asimptomatike) deri tek simptoma të rënda”, thotë Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Por rezultatet mund të jenë të ndryshme. “Në përgjithësi, COVID-19 duket se përhapet më lehtë se gripi dhe shkakton sëmundje më serioze te disa njerëz”, thotë CDC. “Krahasuar me njerëzit që kanë infeksione të gripit, njerëzve që kanë COVID-19 mund të duhet më shumë kohë për të shfaqur simptoma dhe të jenë ngjitës për më gjatë.”

Covid-19 dhe gripi mund të kenë simptoma të ngjashme, si p.sh.

Temperaturë ose ndjesi ethe/të dridhura
Kollë
Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje
Lodhje (lodhje)
Dhimbje të fytit
Rrjedhje ose e zënë hundë
Dhimbje muskulore ose dhimbje trupi
Dhimbje koke
Të vjella
Diarreja
Ndryshimi ose humbja e shijes ose erës, megjithëse kjo është më e shpeshtë me Covid-19

PYETJE: Si mund të siguroj një maskë kundër Covid falas?

PËRGJIGJE: Administrata Biden së shpejti do të shpërndajë 400 milionë maska ​​N95 nga Stoku Kombëtar Strategjik.

Amerikanët do të mund të marrin maska falas N95 nga farmaci të ndryshme dhe qendra shëndetësore të komunitetit. Programi do të jetë “plotësisht në funksion deri në fillim të shkurtit”, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, dhe secili person do të jetë i kufizuar në 3.

Maskat e përshtatshme N95 japin mbrojtjen më të mirë kundër përhapjes së Covid-19 në krahasim me maskat e tjera, si maskat KN95, maskat kirurgjikale njëpërdorimshme dhe maskat prej pëlhure, thanë Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

PYETJE: A janë maskat e leckës më të sigurta dhe cili është lloji i maskës që duhet të përdor për tu mbrojtur nga varianti i ri i Omicron?

PËRGJIGJE: Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve përditësuan së fundmi udhëzimet e saj për maskat, duke u rekomanduar njerëzve “të veshin maskën më mbrojtëse që mundeni, që të përshtatet mirë dhe që do ta mbani vazhdimisht”.

“Produktet e pëlhurave të endura lirshëm ofrojnë mbrojtjen më të vogël, produktet e endura hollë me shtresa ofrojnë më shumë mbrojtje, maskat kirurgjikale njëpërdorimshme të përshtatura mirë dhe KN95 ofrojnë edhe më shumë mbrojtje dhe respiratorë të miratuar nga Instituti Kombëtar për Sigurinë dhe Shëndetin në Punë (përfshirë N95) ) ofrojnë nivelin më të lartë të mbrojtjes,” thotë CDC.

PYETJE: Çfarë është sindroma MIS-C, dhe a prek kjo vetëm fëmijët me Covid apo edhe të tjerët?

PËRGJIGJE: MIS-C është sindroma inflamatore multisistemike tek fëmijët. Është “një gjendje e rrallë, por serioze e lidhur me COVID-19, në të cilën pjesë të ndryshme të trupit inflamohen, duke përfshirë zemrën, mushkëritë, veshkat, trurin, lëkurën, sytë ose organet gastrointestinale”, tha Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

(Një sindromë e ngjashme e quajtur MIS-A mund të ndodhë tek të rriturit pas infektimit me Covid-19.)

PYETJE: A mund të nxjerrin testet anti-gjen nëse jam i infektuar me Omicron ose jo?

PËRGJIGJE: Funksionojnë më mirë nëse merrni më shumë se një, tha Dr. Anthony Fauci.

Fauci tha se një test i vetëm i shpejtë i antigjenit – si ato që merren shpesh në shtëpi, me rezultate në rreth 15 minuta – nuk janë aq të ndjeshëm në zbulimin e Omicron sa testet PCR, të cilat përpunohen në një laborator.

Por “nëse bëni (teste të shpejta të antigjenit) ndoshta 2 ose 3 herë gjatë një periudhe disa ditore, në fund të ditës, ato janë po aq të mira sa PCR,” tha Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Infektimit. Sëmundjet.

PYETJE: A mund të marr unë tani një vaksinë përforcuese? A duhet që fëmijët të marrin një vaksinë përforcuese?

PËRGJIGJE: Çdokush i moshës 12 vjeç e lart që mori një dozë të dytë të vaksinës Pfizer të paktën 5 muaj më parë, tani mund të marrë një vaksinë përforcuese të asaj vaksine, tha Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

PYETJE: A do duhet të bëjmë vaksina specifike kundër Omicron?

PËRGJIGJE: Prodhuesit e vaksinave kanë punuar në zhvillimin e vaksinave specifike të Omicron – por ato mund të mos jenë të nevojshme.

Nëse dozat përforcuese të vaksinave aktuale duket se ofrojnë mbrojtje të mjaftueshme, ka më pak nevojë për një vaksinë specifike të variantit, tha Dr. Janet Woodcock, ushtruese e detyrës së komisionerit të Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA.

PYETJE: Cili është ndikimi i Omicron në shëndetin e fëmijëve dhe a është e sigurt që fëmijët të kthehen në shkolla, duke parë përhapjen e këtij varianti?

PËRGJIGJE: Disa mjekë besojnë se Omicron mund të prekë fëmijët më të vegjël ndryshe. Ndryshe nga variantet e mëparshme që zakonisht shkaktonin probleme të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes, Omicron mund të shkaktojë më shumë komplikime të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, tha pediatria e Nju Jorkut, Dr. Edith Bracho-Sanchez.

PYETJE: A janë njerëzit e vaksinuar plotësisht të sigurt dhe të mbrojtur nga varianti i ri Omicron?

PËRGJIGJE: Në Afrikën e Jugut, ku varianti Omicron u bë shpejt dominues, studiuesit thanë se 2 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech ishin 33% mbrojtëse kundër infeksionit – por 70% efektive në parandalimin e sëmundjeve të rënda, përfshirë shtrimin në spital.

PYETJE: Sa i rrezikshëm është Omicron në krahasim me Deltën dhe sa shpejt po përhapet ai në Shtetet e Bashkuara?

PËRGJIGJE: Varianti Omicron është deri në 3 herë më infektiv se varianti Delta, tha Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve më 4 janar.

Në vetëm katër javë, Omicron u hodh nga rreth 8% e infeksioneve të reja Covid-19 në rreth 95% të infeksioneve të reja, sipas CDC.

“Ky variant Omicron është jashtëzakonisht ngjitës,” tha analisti mjekësor i CNN, Jonathan Reiner. “Është po aq ngjitëse sa fruthi, dhe ka të bëjë me virusin më ngjitës që kemi parë.”

Këto janë disa nga mijëra pyetjet më të shpeshta të renditura sipas CNN që lexuesit e saj kanë bërë në lidhje me Koronavirusin dhe të gjitha variantet e tij. Këtyre pyetjeve i ka kthyer përgjigje në një podcast Doktor Sanjay Gupta. (Përshtatur nga CNN)

(E.H/DOSJA.AL)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë