BotaEkonomi

Këto janë 11 qytete më të shtrenjta për të jetuar në 2019

Sipas Anketës vjetore këto janë 11 qytetet më të shtrenjta të botës për të jetuar në 2019, lista kryesohet nga 3 qytete njëkohësisht.
Featured image of article: Këto janë 11 qytete më të shtrenjta për të jetuar në 2019 Qyteti i parë në listën e qyteteve më të shtrenjta të 2019-ës, Singapori.

Qytetet më të shtrenjta në botë për të të jetuar në 2019 janë zbuluar dhe vendi i parë nuk i takon një qyteti të vetëm, por tre qyteteve njëkohësisht. Parisi, Singapori dhe Hong Kong janë qytetet që kryesojnë në këtë listë nga Anketa Ekonomike e Njësisë së Informacionit të vitit 2019 në botë.

Qyteti i kryeqytetit francez, i cili ka qenë një nga 10 të lartë që nga viti 2003, zbriti nga kryesimi këtë vit, ndërsa qyteti i katërt më i shtrenjtë i vitit të kaluar, Hong Kong, u ngrit në tre pozicione nga Anketa vjetore, e cila vlerëson koston e jetesës  mbi 150 artikujve në 133 qytete anembanë botës dhe publikon listën me 11 qytete ku dominojnë kryesisht qytetet aziatike dhe evropiane.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qytetet më të shtrenjta për të jetuar në 2019:

1. Singapore
1. Paris, France
1. Hong Kong
4. Zurich, Switzerland
5. Geneva, Switzerland
5. Osaka, Japan
7. Seoul, South Korea
7. Copenhagen, Denmark
7.  New York
10. Tel Aviv, Israel
10. Los Angeles

L.K/Dosja.al

Shto Koment