Politike

Këshilli Politik, opozita akuza Gjiknurit: Po minon procesin e Reformës Zgjedhore. S’mbështeti as Hajdarin (VD)

Nga ana tjetër përfaqësuesi i PD, Oerd Bylykbashi, është shprehur se të gjitha propozimet e opozitës janë në pëputhje me rekomandimin e OSBE-ODIHR. Edhe Bylykbashi ka hedhur akuza kundër Gjiknurit për sjellje jokorrekte, por shtoi se do luftojnë deri në momentin e fundit për të arritur qëllimet e tyre.
Featured image of article: Këshilli Politik, opozita akuza Gjiknurit: Po minon procesin e Reformës Zgjedhore. S’mbështeti as Hajdarin (VD) Oerd Bylykbashi, ish-deputet i PD

TIRANË- Opozita jashtëparlamentare ka reaguar sot pas mbledhjes së Këshillit Politik, ku ka propozuar disa ndryshime në Reformën Zgjedhore. Para mediave Petrit Vasili është shprehur se Gjiknuri kërkon sabotimin e tryezës zgjedhore.

Nga ana tjetër përfaqësuesi i PD, Oerd Bylykbashi, është shprehur se të gjitha propozimet e opozitës janë në përputhje me rekomandimin e OSBE-ODIHR. Edhe Bylykbashi ka hedhur akuza kundër Gjiknurit për sjellje jokorrekte, por shtoi se do luftojnë deri në momentin e fundit për të arritur qëllimet e tyre.


Vasili: Pozicioni i qartë i opozitës së bashkuar përkundrejt propozimit të PS dallon një nëj ccësthje thelbësore. PS kërkon që administratës së saj të diskredituar kërkon me insistim që t’I bësojë menaxhimin e xgjedhjeve. Është si t’i varësh ujkut, mëlccitë në qafë. Nuk ia dhurojmë dot votën e shqiptarëve administratës, të cilën opoinioni publik e pa shumë mirë së çfarë ishte. Gjikunuri imponoi tavolinën për të sabotuar tavolinën. Erdhi dita që ta deklarojmë sot me ju.

Bylykbashi: Opozita e bashkuar diskutoi për administratën zgjedhore. Propozimi është në përputhje me rekomandimin e OSBE-ODHIR. Garanton interesin e subjekteve poltike që kanë rol themelor në proces. Administrimi i votimit është jopolitik dhe për vendimarrjen palët të mbajnë garanci. Votimin do ta administojë një komisioner politik. Numërimi do të bëhet nga numërues jopolitikë por do të monitorohen nga përfaqësues politikë. Propozojmë sot edhe rinumërimin e votive para se të nxirret rezultate. Ndonjë komisioner që ta prekur votat të ndiqen penalisht. Mandati i popullit duhet të shkojë atje ku e duan njerëzit. Propozimi i gjiknurit ka vetëm dy:ose pranoni versionin e sotëm, ose të kalojë në një model që komisionerët të jenë të pavarur nga partitë poltike por tërësisht të varur nga qeveria. Nuk mund të pranohet një qasje e tillë. Qëndrimi transigjen i Gjiknurit ndaj propozimit të opozitës, u përvijua një linjë drejt një miratimi të njëanëshëm të drafteve. Ne nuk e pranojmë dhe do luftojmë deri në momentin e fundit.

Ekspertët e ODHIR janë këtë për të ndihmuar, opinioni jepet në formë zyrtarë bashkë me Komisionin e Venecias. Në shqipëria ka ndodhur gjithmonë kështu ODHIR dhe Venecia bëjnë oponuion të përbashkët pasi miratohet kodi zgjedhor.

Pse u tërhoqët nga sistemi?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Bylykbashi: Në tryezën e sotme Gjiknuri ishte i qartë që nuk mbështeti propozimet e zonjës Hajdari. Basha bëri propozim të fortë për dy dhomat, që ne i qëndrojmë.

Kushti për qeverinë kujdestare…

Bylykbashi: Duan të kontrollojnë procesin zgjedhor me çdo formë. E vetmja garanci që administrate publike të jetë neutral është që të jetë një qeveri kujdestare

Këshilli Politik ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës. Opozita jashtëparlamentare ka depozituar disa propozime për ndryshime, që prekin numërimin e votave dhe administratën zgjedhore. Po ashtu PD e LSI kërkojnë dhe qeveri kujdestare 100 para zgjedhjeve. Nga ana tjetër opozita brenda Kuvendit ka kërkuar ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe lista të hapura. Maxhoranca është shprehur e hapur për të gjitha variantet dhe çdo propozim do u dërgohet ekspertëve.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment