Rajoni

Situata me COVID/ Këshilli i Sigurisë në Maqedoninë e Veriut sugjeron shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për 30 ditë

Në përballje me një valë të dytë të pandemisë së shkaktuar nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut, pas mbledhjes së sotme Këshilli i Sigurisë  i rekomandoi qeverisë shpalljen e gjendjes së së krizës për 30 ditë.
Featured image of article: Situata me COVID/ Këshilli i Sigurisë në Maqedoninë e Veriut sugjeron shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për 30 ditë Stevo Pendarovski

SHKUP– Maqedonia e Veriut është një nga vendet që po përballet me një valë të dytë të pandemisë, ku ka pasur një numër të lartë të infektimeve. Pas mbledhjes së sotme, Këshilli i Sigurisë i ka rekomanduar qeverisë shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për 30 ditë. Presidenti Stevo Pendarovski ka arsyetuar se kjo bëhet me qëllim që armata të dalë në mbështetje të policisë dhe organeve shtetërore në luftën kundër pandemisë. Pendarovski shpjegon se gjendja e krizës nuk nënkupton gjendje e jashtëzakonshme apo orë policore.

Zbatimi i gjendjes së krizës nuk ka asnjë lidhje me orën policore në gjithë territorin dhe fuqizimin e masave kufizuese eventuale ndaj lëvizjes së lirë. Gjendja e krizës nënkupton se edhe ushtria do të ndihmojë në luftën ndaj pandemisë, por gjithashtu edhe të gjitha kapacitetet dhe kuadrot e spitaleve private vihen në dispozicion të shtetit,”–  u shpreh Stevo Pendarovski.

Ndërsa, kryeministri Zoran Zaev ka thënë se nuk përjashtohet mundësia për mbyllje dhe orë policore, por vendi për momentin nuk ka nevojë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Nuk përjashtohet mundësia për mbyllje dhe orë policore, por për momentin një gjë e tillë nuk shqyrtohet. Ajo mbetet në kompetenca të Komisionit dhe dua të sqaroj se gjendja e krizës nuk ka lidhje me orën policore, por duhet respektuar masat e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Komisionit që të evitohen lëvizjet e panevojshme pas orës 21 dhe të respektohen masat bazike“,  – deklaroi Zoran Zaev.

Sakaq, në rast se deri nesër përfundojnë të gjitha procedurat juridike për zbatimin e gjendjes së krizës, Qeveria pritet që në mbledhjen të miratojë rekomandimin e Këshillit të Sigurisë.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment