Politike

Këshilli Evropian nxjerr dokumentin: Çështja e negociatave do të diskutohet në maj 2020

Në një dokument të publikuar sot, shkruhet KE se do t'i rikthehet çështjes së zgjerimit përpara BE-Ballkanit Perëndimor samiti në Zagreb në maj 2020. Po ashtu dhe Presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, se fatkeqësisht, disa shtete anëtare nuk janë ende gati.
Featured image of article: Këshilli Evropian nxjerr dokumentin: Çështja e negociatave do të diskutohet në maj 2020 Mbledhja e Këshillit

BRUKSEL- Komisioni Evropian në mbledhjen e zhvilluar mbrëmë vendosi që të mos hapte negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sot vendimi është bërë publik dhe zyrtar nga BE, ku shkruhet se për negociatat tani do të flitet vetëm pas samtitit që do të zhvillohet në maj 2020 në Zagreb.

Në një dokument të publikuar sot, shkruhet KE se do t’i rikthehet çështjes së zgjerimit përpara BE-Ballkanit Perëndimor samiti në Zagreb në maj 2020. Po ashtu dhe Presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, se fatkeqësisht, disa shtete anëtare nuk janë ende gati. “Kjo është arsyeja pse ne nuk kemi arritur të marrim një vendim pozitiv. Personalisht, mendoj se ishte një gabim, por nuk do ta komentoj më tej”, shkruan Tusk.

Dokumenti i KE

DEKLARATA E PLOTË E TUSK

Mbrëmë udhëheqësit diskutuan për zgjerimin. Shumica dërrmuese dëshironte të hapte bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Sidoqoftë, një vendim i tillë kërkon unanimitet, dhe nuk pati unanimitet dje. Kjo është arsyeja pse BE do t’i rikthehet kësaj çështje para samitit të Zagrebit në maj të vitit 2020.

Më lejoni të jem shumë e qartë: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë fajtorë për këtë. Dhe raportet e Komisionit janë gjithashtu të qarta se të dyja këto vende bënë atë që u kërkua të bënin. Dhe miratimi i Marrëveshjes së Prespës ishte një arritje vërtet e jashtëzakonshme. Kështu që të dy vendet kanë të drejtë të fillojnë negociatat e BE-së që nga sot. Ata janë gati. Fatkeqësisht, disa shtete anëtare nuk janë ende gati. Kjo është arsyeja pse ne nuk kemi arritur të marrim një vendim pozitiv. Personalisht, mendoj se ishte një gabim, por nuk do ta komentoj më tej.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot do të doja t’ju dërgoja një mesazh miqve tanë maqedonas dhe shqiptarë: ju lutem mos u dorëzoni. Unë e kuptoj plotësisht zhgënjimin tuaj, sepse keni bërë pjesën tuaj dhe ne nuk kemi. BE është një entitet politik i ndërlikuar dhe është e vërtetë që nganjëherë duhet shumë kohë për të vendosur. Por nuk kam dyshim absolutisht se një ditë do të bëheni anëtare të plota të Bashkimit Evropian.

Sot udhëheqësit diskutuan gjithashtu përparësitë e Komisionit të ri me Presidentin e zgjedhur von der Leyen, si dhe buxhetin e ardhshëm të BE-së. Ishte një diskutim i rëndësishëm që do të vazhdojë në muajt në vijim. Sidoqoftë, pa Jean-Claude dhe unë rreth tryezës së Këshillit Evropian, siç e dini. Në këtë shënim, dua të falënderoj Jean-Claude, kolegun dhe mikun tim, për miqësinë tonë, për besnikërinë dhe solidaritetin tuaj dhe për bashkëpunimin tonë vërtet të shkëlqyeshëm. Dhe gjithashtu dua t’ju falënderoj, mediat, për pyetjet tuaja të vështira por të drejta, për durimin tuaj, për qëndrimin kaq vonë me ne. Dhe për të qeshur në disa shaka tona. Asnjëherë qesharake, sinqerisht të folur. Faleminderit për gjithçka.

Dështojnë negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Donald Tusk konfirmoi se pas diskutimeve të gjata nuk nuk vendos për një “PO”. Pritet që në orët në vijim që KE të shpallë përfundimet. Meta u shpreh se asgjë s’ka përfunduar dhe nuk duhet humbur shpresa. Ndërsa Hahn u shpreh se vendimi është një zhgënjim, BE nuk mbajti premtimin.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment