Aktualitet

Kërkuan rikthimin në shkollën e tyre/ Protesta e prindërve dhe fëmijëve në Dimal, Kryetarja e Bashkisë: Nuk e di arsyen dhe pse janë motivuar ta bëjnë diçka të tillë

VIDEO
 • Probleme me shkollën në Dimal, prindërit dhe fëmijët në protestë: Nuk i dërgojmë në mësim, s’ka distancë dhe janë shumë nxënës
 • Kryetarja e Bashkise shton se shkolla '5 Maji' i përmbush kushtet duke rënë kështu në kundërshtim me atë që prindërit thanë gjatë protestës së tyre.
  Featured image of article: Kërkuan rikthimin në shkollën e tyre/ Protesta e prindërve dhe fëmijëve në Dimal, Kryetarja e Bashkisë: Nuk e di arsyen dhe pse janë motivuar ta bëjnë diçka të tillë Kryetarja e Bashkisë Dimal, Juliana Memaj
  Përditësuar:

  DIMAL– Kryetarja e Bashkisë Dimal, Juliana Memaj ka reaguar në lidhje me protestën që prindërit dhe nxënësit e shkollës ‘Llambri Mile’ në fshatin Ciflik mbajtën ditën e sotme.

  Këta të fundit kërkonin që të riktheheshin në shkollën e tyre, pasi ajo aktualja ku janë tani ‘5 Maji’ është në gjendje të mjerueshme dhe nuk përmbush masat që duhen për virusin. Memaj është shprehur se nuk e di se nga janë shtyrë prindërit për protestën që zhvilluan. Ajo tregon se vendimi që ti dërguar në një shkollë tjetër u bë në të mirë të nxënësve.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Më tej ajo shton se shkolla ‘5 Maji’ i përmbush kushtet duke rënë kështu në kundërshtim me atë që prindërit thanë gjatë protestës së tyre.

  Prindërit e kësaj shkolle janë sqaruar disa herë dhe para disa ditësh kanë qënë në njësinë Administrative dhe kanë marrë arsye të cilat i kanë ditur dhe më parë pasi nga tërmeti i 26 nëntorit zyra pranë Bashkisë bëri verifikimet të çdo shkollë apo aset publik të bashkisë së ujërave Vajgurore dhe për shkollat që u kanë konstatuar pasoja nga ky tërmet iu drejtuam institutit të ndërtimit si institucioni kompetent për përcaktimin nëse një ambient apo bansë do të ishte në gjendje të mirë për të vijuar vitin shkollor. Në bazë të kësaj ekpertize ne nuk mund të rrezikonim jetën e fëmijëve, kemi marrë masa që ata ta bënin mësimin në shkollën ‘5 maji’. Me rifillimin e shkollës, ky problem ka dalë para dy ditësh, nuk e di arsye dhe pse janë motivuar ta bëjnë diçka të tillë por ne ccdo gjë e kemi të mbështetur. I kemi komunikuar prindërve që Bashkia Vajguriore ka bërë punë e vet në bazë të ligjit. Së shpejti presim financimin, shumë shpejt në fillim të tetorit mund të kemi fondet. Ajo shkollë i përmbush kushtet’- u shpreh Memaj.

  (A.B)/Dosja.al

  Shto Koment