AktualitetBota

Kërkesa për autorizim emergjent i Moderna-s, FDA mblidhet më 17 dhjetor për të shqyrtuar aplikimin, më datë 10 merr në duar atë të Pfizer

Ndërsa më datë 17 dhjetor, FDA do të mblidhet për të shqyrtuar aplikimin e kompanisë Moderna për vaksinën e saj ndaj Covid-19.
Featured image of article: Kërkesa për autorizim emergjent i Moderna-s, FDA mblidhet më 17 dhjetor për të shqyrtuar aplikimin, më datë 10 merr në duar atë të Pfizer Foto ilustruese

SHBA– Autoritetet në SHBA kanë caktuar datat e mbledhjeve për të shqyrtuar aplikimet për vaksinat, të cilat synojnë të ‘zhdukin’ Covid-19. Më datë 10 dhjetor Administrata e SHBA-ve për Drogërat dhe Ushqimet do të mblidhet për të shqyrtuar aplikimin e Pfizer, që e ka depozituar më herët.

Ndërsa më datë 17 dhjetor, FDA do të mblidhet për të shqyrtuar aplikimin e kompanisë Moderna për vaksinën e saj ndaj Covid-19.

Një ditë më parë Moderna lëshoi një kërkesë për autorizim emergjent të përdorimit të vaksinës së saj. Sipas kompanisë në fjalë, faza e tretë e ka nxjerrë këtë vaksinë 94.1% efektive.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deri tani Kompanitë më të mëdha farmaceutike në botë kanë deklaruar se kanë prodhuar disa vaksina anti-Covid me efikasitet të lartë. Vaksinat anti-Covid që janë krijuar kanë efiksasitet nga 92% që është ajo ruse, ndërsa ajo e BioNTech dhe Pfizer ka 95% efikasitet. Ajo e AstraZenca ka 90% efikasitet.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment