Politike

Kërkesa e Holandës për kthimin e vizave, Cakaj: Do negociojmë, presim që KE-ja ta refuzojë

Ministri Cakaj është shprehur se pret që Komisioni Europian të refuzojë mocionin e Holandës për kthimin e vizave për shqiptarët.
Featured image of article: Kërkesa e Holandës për kthimin e vizave, Cakaj: Do negociojmë, presim që KE-ja ta refuzojë Ministri Gent Cakaj

TIRANË– Ministri i deleguar Gent Cakaj ka folur rreth kërkesës së pralamentit hoalndez për kthimin e vizave për shqiptarët.

I ftuar në edicionin informative në “News 24” Cakaj u shpreh se do të mbeten në negociata të vazhdueshme me Holandën.

Në presim që Komisioni Europian të refuzojë mocionin e Holandë. Do jemi në diskutime të vazjdueshme me Holandën dhe presim rekomandimin për hapjen e vizave. Shqipëria ka nevojë për dy dialogje politike,”- tha ndër të tjera Cakaj.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ditën e djeshme, parlamenti Holandez votoi ‘PRO’ kërkesës së 5 grupeve parlamentare, VVD, CDA, SP, CU dhe PVV, kjo e fundit parti e ekstremit, që detyrojnë qeverinë t’i kërkojë Komisionit Europian rikthimin e vizave për Shqipërinë. Arsyeja kryesore është rritja e kriminalitetit nga mafia shqiptare. Vota pro detyron Holandën të bëjë kërkesë në Komisionin Europian, për rikthimin e vizave. Po ashtu një votë e tillë, do të thotë një ‘JO’ e fortë për hapjen e negociatave në qershor. (Lexo këtu)

(f.m/dosja.al)

Shto Koment