Rajoni

Keq situata! Mbushet Spitali Infektiv në Kosovë, pacientët me Covid-19 kalojnë në repartin e Gjinekologjisë

Gjinekologu Zef Ndrejaj, thotë se kjo është një zgjidhje e përkohshme dhe është bërë vetëm për një arsye; mungesa e shtretërve tek Infektivi.
Featured image of article: Keq situata! Mbushet Spitali Infektiv në Kosovë, pacientët me Covid-19 kalojnë në repartin e Gjinekologjisë Foto ilustruese

PRISHTINË– Situata me pandeminë e koronavirusit në Kosovë po përkeqësohet çdo ditë që kalon. Për shkak të numrit të madh të të shtruarve në spitalin Infektiv, është vendosur që një pjesë e tyre tek kalojnë në objektin e Gjinekologjisë, gjë që ka shqetësuar zonjat e shtruara.

Gjinekologu Zef Ndrejaj, thotë se kjo është një zgjidhje e përkohshme dhe është bërë vetëm për një arsye; mungesa e shtretërve tek Infektivi. Më tej ai ka sqaruar se rreth 260 gratë e shtruara deri më tani nuk do të kenë asnjë kontakt me pacientët me COVID, madje ndaj ana tjetër nuk do të hyjnë as gratë shtatzëna. 

Për të lehtësuar sadopak punën e spitalit Infektiv, tek Gjinekologjia janë vendosur 21 shtretër për t’u ardhur në ndihmë të gjithë të infektuarve nga pandemia që ka pushtuar gjithë globin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deri më tani në Kosovë janë shënuar 8104 nga pandemia, 212 prej të cilëve kanë ndërruar jetë. 

(k.m/dosja.al)

Shto Koment