KRYESORET
Sport

Keq? Dikur… Tani Theo është ar për Milanin, “Djalli” duhet ta ‘blindojë’

9 Tetor 2021, 14:13 Nga DOSJA
Keq? Dikur… Tani Theo është ar për Milanin,

ITALI – Theo është ndryshe. Ai është i ri dhe në të njëjtën kohë i njëjtë, një lojtar që ka turbo në këmbë, lojëra të bukura që nuk do të jenë prej kadifeje, por jo me shkëlqim. Theo Hernandez është ai që mbërriti në Milano me shumë histori pas tij dhe ishte pak më shumë se njëzet vjeç, që dukej shumë i vështirë për t’u menaxhuar.

Në vend të kësaj, Theo arriti dhe bëri shumë më tepër: ai arriti të përmbushë ëndrrën për të luajtur në ekipin kombëtar francez me vëllain e tij Lucas dhe vulosi dhe zbukuroi praninë e tij të dytë me një gol të rëndësishëm. Sigurisht, Nations League nuk është një Kupë Bote, apo edhe një Europian, por një gol që e çoi Francën në finalen e “San Siros”, e cila është në thelb nuk është një sipërmarrje e parëndësishme.

Trajneri Deschamps mendoi shumë për cilësitë e tij para se ta thërriste me Francën. Pastaj papritmas, por jo në një mënyrë krejtësisht të papritur, duke pasur parasysh rezultatet e marra me Milanin, Theo e gjeti veten të katapultuar në ekipin kombëtar, së pari pa vëllain e tij, pastaj me Lucas dhe nuk u frikësua nga prania e atyre që dinin më shumë se ai. “Turbo” Theo tani është një siguri e Milanit: Pioli e lë atë të jetë një mbrojtës i vetëm për të sulmuar, Deschamps ka shpikur variantin e një mesfushori, për një lojtar i cili prej kohësh është kritikuar, harruar.

Tani Franca e ka zbuluar atë: “Merci Theo”, ishte titulli i “L’Equipe”. Kombëtarja ‘blu’ kishte nevojë për një tronditje. Ajo e gjeti atë falë mbrojtësit të Milanit, të zbuluar nga skautistët kuqezinj në mes të një mijë të rinjve, për të kaluar në një realitet të panjohur për Theo pas një jete në Spanjë, por joshëse. Ndodhi në verën e vitit 2019.

Jo i pa të metë në një nivel taktik kur mbërriti, ai u disiplinua nga Stefano Pioli dhe është përmirësuar shumë në fazën mbrojtëse. Theo mbetet një sulmues anësor proaktiv, që e do sulmin më shumë sesa mbrojtjen. Por niveli i tij në fazën mbrojtëse është përmirësuar shumë dhe ndoshta kjo pjekuri taktike e bindi Deschamps ta thërriste atë në ekipin kombëtar… Në nivel europian, Theo është ende në kërkim të rrugës së tij dhe Milani do të duhet të jetë i kujdesshëm për të mos e humbur atë në një transferim falas.

Paga e Theo Hernandez është mjaft e ulët: ai fiton një milion e gjysmë euro dhe me këtë shifër ai është një nga më pak të paguarit te Milani. Njëzet milionë janë investuar për kartonin e tij. Tani vlen rreth 50 dhe është e qartë se këto janë vlerësime që mund të luhaten, por në këto ditë, parandalimi dhe nënshkrimi, është gjithmonë më mirë sesa t’i lini lojtarëve zgjedhjen e qetë për të arritur fundin e kontratës. Theo ka një vëlla në Bundesliga, ku gjërat funksionojnë në një mënyrë tjetër.

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Aksidenti

Aksidenti

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik

Berisha i kthehet epitetit të ish-kreut të PD: Peng-Basha e Rama politizuan AMA-n

Berisha vijon akuzat jashtë Kuvendit: Burri i Spiropalit i jep tenderat vëllait të saj

"Si ndiheni që s'ju kanë uruar ndërkombëtarët?', Berisha-gazetarëve: Ku e di ti

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK