Kuriozitete

Keni hyrë ndonjëherë në kinema dhe keni dalë duke u ndjerë si një tjetër person? Këto janë 10 filma që çdo sipërmarrës duhet t’i shohë

Nëse jeni sipërmarrës ose po përgatiteni për t'u bërë një i tillë, ju duhet të shikoni këto filma të paharrueshëm.
Featured image of article: Keni hyrë ndonjëherë në kinema dhe keni dalë duke u ndjerë si një tjetër person? Këto janë 10 filma që çdo sipërmarrës duhet t’i shohë Boiler Room (2000), The Pursuit of Happyness (2006), Pirates of Silicon Valley (1999), The Social Network (2010)

Keni hyrë ndonjëherë në ndonjë kinema dhe keni dalë të frymëzuar dhe duke u ndjerë si një tjetër person? Nëse jeni sipërmarrës ose po përgatiteni për t’u bërë një i tillë, ju duhet të shikoni këto filma të paharrueshëm.

1. Pirates of Silicon Valley (1999)

Ky është një film klasik që tregon fillimet e Steve Jobs dhe Bill Gates teksa ndërtuam perandoritë e tyre teknologjike në vitet ’80. Ai nxjerr në pah rivalitetin e tyre, provat dhe triumfet. Gjithashty nxjerr në pah mënyrat e ndryshme të funksionimit të baballarëve të teknologjisë. Në këtë film ju do të shihni se si një 20-vjeçar ngriti një korporatë të madhe si IBM dhe më ju mësoi se si vlera e besimit dhe ëndrra juaj duhet të ndiqen, pa marrë parasysh çfarë ndodh apo me çfarë përballesh. Nuk ka rëndësi nëse dikush kopjon idenë tuaj, ajo që ka rëndësi është ekzekutimi dhe sa mirë ju e bëni atë. Askush nuk mund ta kopjojë idenë tuaj. Kini parasysh, një konkurrencë e vogël nuk duhet të lejojë kurrë, askënd.

2. The Social Network (2010)

Ky është një tjetër film i shkëlqyeshëm që çdo sipërmarrës duhet të shikojë. Kjo tregon ngritjen meteorike të miliarderit më të ri në botë. Bëhet fjalë për Mark Zuckerberg, i cili mori një ide të thjeshtë dhe e ktheu atë në një nga bizneset më fitimprurës deri më tani. Në këtë film do të shihni se si e bëri atë ide dhe sfidat me të cilat u përball gjatë rrugës, duke përfshirë përçartjet me bashkëthemeluesit e tij. Përveç mësimit nga përvoja e Zuckerberg do të shijoni gjithashtu disa tregime të shkëlqyeshme dhe rezultate të shkëlqyera.

3. Boiler Room (2000)

Çdo sipërmarrës në biznes përballet me dilema morale në një pikë të karrierës së tyre. Ky film ka të bëjë me një braktisje të kolegjit nga 19-vjeçari Seth Davis. Ky i fundit është përballur me një çështje të rëndë morale. Seth luftoi për t’u bërë nja nga brokerat më të mirë në firmën e brokerimit J.T Marlin, por diçka në firmë duket e dyshimtë. Çfarë bën ai kur përballet me dilemën e parave dhe lakmisë përkundrejt moralit dhe ligjshmërisë. Çfarë do të bënit ju?

4. The Pursuit of Happyness (2006)

Ky film është një histori frymëzuese e një shitësi në luftë, Chris Gardner, i cili humb gjithçka, përfshirë gruan, shtëpinë dhe paratë e tij. Në vend që të muroset në keqardhje me mërzitje, Chris zgjedh veten, punon më shumë duke vepruar më zgjuarsisht se konkurrenca e tij. Ky është një film fuqishëm motivues bazuar në një histori të vërtetë.

5. Flash of Genius (2008)

Kushdo që është sipërmarrës duhet të shikojë këtë film. Kjo për të kuptuar pse është e rëndësishme të mbroni idetë tuaja nga vjedhjet. Një profesor në kolegj shpik pastruesin e xhamave, ide kjo që përqafohet nga gjiganët e automjeteve të viteve 1960, duke e bërë këtë një pajisje standarte në të gjitha makinat.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

6. The Wolf of Wall Street (2013)

Ky film mund t’ju mësojë mësime të vlefshme në lidhje me suksesin, famën, pasurinë, lakminë dhe respektin për ligjin. Sidoqoftë, me qëllimet e arritura, paratë, fuqinë, famën, gratë dhe drogën vijnë edhe shumë tundime që mund të rrezikojnë suksesin tuaj. Disiplina dhe vetëdija janë thelbësore për të ruajtur çdo sukses që arrini.

7. Office Space (1999)

Ky film komik është për këdo që urren punën e tij të zyrës në fashën kohore 9-5 . Ky film rrotullohet rreth Peter Gibbons, i cili zbulon se sa shumë urren të ulet brenda një kubi çdo ditë të javës, duke marrë urdhëra nga shefi i tij. Ky film do t’ju bëjë të qeshni, do t’ju motivojë të dilni nga një punë në tavolinë që ju urreni aq shumë.

8. Limitless (2011)

Ky film emocionues fokusohet tek një shkrimtar në luftë me vetveten. Shkrimtari është i sigurtë se nuk ka të ardhme pasi përballet me papunësi dhe refuzimin e të dashurës së tij. Sidoqoftë, kjo ndryshon kur një mik i vjetër i jep një pilulë misterioze që i lejon atij të përdorë 100% të aftësive të tij të trurit. I ngulur në ilaçin e paprovuar, Eddie ngrihet në krye të botës financiare, por efektet anësore të tmerrshme fillojnë t’i rrezikojnë karrierën dhe jetën., shkruan lifehack.org

9. Wall Street (1987)

Ky është një nga filmat më të mirë sipërmarrës të të gjitha kohërave. Pason një ndërmjetës të ri ambicioz të aksioneve, Bud Fox (Charlie Sheen), i cili do të bëjë gjithçka që duhet për të pasur sukses, pasi ai udhëhiqet nga motoja nebuloze “Lakmia është e mirë.” Filmi do t’ju mësojë të mos e shisni veten për hir të parave. Të jesh një sipërmarrës nuk është thjesht të jesh i pasur dhe i famshëm.

10. The Godfather (1972)

Një tjetër pretendent i fortë për kinemanë gjithëpërfshirëse për sipërmarrësit. Pason historinë e Kumbarit dhe djalit të tij Michael Corleone që mbikëqyr rritjen e një biznesi të vogël familjar në atë që përfundimisht bëhet familja më e madhe e krimit të organizuar në Neë York. Edhe pse ne nuk ju rekomandojmë të merrni rrugën e paligjshme, kjo është një gjë e domosdoshme për të gjithë sipërmarrësit që duan të mësojnë se çfarë duhet për të arritur në majë, dhe më e rëndësishmja se çfarë duhet për të qëndruar atje.

(E.S. Dosja.al)

Shto Koment