Aktualitet

“Ke frikë se të merr historia”, Ambientalisti Lavdosh Ferruni thirrje Ramës: Mblidh firmat për prishjen e Teatrit

Ferruni i propozon Ramës që të mbledhë firmat për shembjen e godinës së Teatrit, dhe më pas të verifikohen nga KQZ, ashtu siç bënë me referendumin e plehrave.
Featured image of article: “Ke frikë se të merr historia”, Ambientalisti Lavdosh Ferruni thirrje Ramës: Mblidh firmat për prishjen e Teatrit Lavdosh Ferruni dhe Edi Rama

TIRANË- Ambientalisti Lavdosh Ferruni ka reaguar për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Në një postim në Facebook, Ferruni shprehet se Rama le ta shemb Teatrin, nëse ata që kërkojnë rikonstruksionin e tij janë minorancë.

Ferruni i propozon Ramës që të mbledhë firmat për shembjen e godinës së Teatrit, dhe më pas të verifikohen nga KQZ, ashtu siç bënë me referendumin e plehrave.

Postimi i plotë i Lavdosh Ferruni:

Rama le ta shemb Teatrin, nese ata qe kerkojne rikonstruksionin e tij jane minorance.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Prononcimi i Rames sot qe mbron vendimet e tij duke ju referuar kundershtarve si minorance duhet konsideruar pozitiv per kundershtaret. Ata duhet ti kerkojne Rames ta provoj minorancen. Dhe ai duhet ta provoj. Po flasim per nje ceshtje kombetare dhe maxhoranca politike nuk mund te jete kriter. Ideale eshte, dhe e mundshme patjeter, te organizohet referendum. Por nese Rama do ta prishi shpejt mjafton tja lere detyre nje OJF prane tij te mbledhi firma per prishjen e Teatrit dhe firmat te verifikohen nga KQZ me karte identiteti dhe me foto, sic u bene per referendumin e plehrave. Beje z Rama kaq gje, apo ke frike se te merr historia.

Përplasje mes policisë, aktorëve dhe qytetarëve tek Teatri Kombëtar. Pasi policia rrethoi godinën për të bërë zbrazjen e saj, Basha dhe përfaqësues të PD shkuan në ndihmë të tyre. Artistët ngujohen brenda Teatrit dhe nënshkruajnë një marrëveshje për të mos lejuar shembjen e Teatrit. Basha: Teatri do të shpallet monument kulture.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment