Politike

“Kaubojsi” bind KQZ-në, nesër hapen 11 kuti votimi për zgjedhjet në Lezhë

 • PD: Proces farsë për t’u hedhur hi syve njerëzve
 • Përfaqësuesit e “Kaubojsit” kërkuan që të hapen 11 kuti në Lezhë, pasi sipas tyre ka pasur shumë parregullësi.
  Featured image of article: “Kaubojsi” bind KQZ-në, nesër hapen 11 kuti votimi për zgjedhjet në Lezhë Eduart Ndocaj dhe KQZ

  TIRANË– Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës ku është diskutuar kërkesa ankimore e përfaqësueve të Eduart Ndocajt, për Bashkinë Lezhë. Përfaqësuesit e “Kaubojsit” kërkuan që të hapen 11 kuti në Lezhë, pasi sipas tyre ka pasur shumë parregullësi. Kjo kërkesë është marrë parasysh dhe nesër KQZ do të hapë 11 kuti votimi, ku do të bëhet rinumërimi i votave.

  Ishin përfaqësuesit e PS në KQZ mbështetën ankesën e Eduard Ndocajt, i cili konkurroi përballë Pjetin Ndreut në Lezhë, pavarësisht se për 3 ditë me radhë rrëzuan ankesat e Bindjes Demokratike për hapjen kutisht.

  “ Unë kërkoj mbështetjen e një nga kolegëve që konform këtyre dy neneve të mbështesin kërkesën time që ne të marrim këto prova që gjenden në kutitë e votimit, pra të bëjmë rinumërim”, tha anëtari i KQZ, Bledar Skënderi.

  Por edhe pse KQZ miratoi këtë vendim sot, ditët e shkuara ka rrëzuar disa kërkesa të njëjta të subjektit Bindja Demorkatike. Kujtojmë se në zgjedhjet e 30 qershorit, pati disa parregullësi, ku një ndër to ishte shifra e pjesëmarrësve. Në shumë KZAZ rezultonte se nurmi i atyre që kishin votuar, me votat e vleshfshme ishte më i vogël. Po sot Komisioni Qendror i Zgjedhejve certifikoi edhe mandatin e kryetarit të Tiranës, Erion Veliaj si dhe atë të Shkodrës, Valdrin Pjetri.

  (A.B. Dosja.al)

  Shto Koment