Bota

KATASTROFË përmbytjesh në Europën Perëndimore! Shkon në 200 numri i viktimave, mbi 1300 persona të zhdukur nga reshjet e shiut, Gjermania, Belgjika, Luksemburgu dhe Holanda më të goditurat

 • Angela Merkel viziton zonat e përmbytyra, premton ndihmë për çdo qytetar të prekur
 • Përmbytjet evropiane, të cilat filluan të mërkurën, kanë goditur kryesisht shtetet gjermane të Rhineland Palatinate, Nordrhein-Westfalen si dhe pjesë të Belgjikës. Komunitete të tëra janë pa energji elektrike dhe komunikim.
  Featured image of article: KATASTROFË përmbytjesh në Europën Perëndimore! Shkon në 200 numri i viktimave, mbi 1300 persona të zhdukur nga reshjet e shiut, Gjermania, Belgjika, Luksemburgu dhe Holanda më të goditurat permbytje ne Belgjike

  EUROPË– Një katastrofë po ndodh në Europën Perëndimore! Reshjet e shiut kanë shkaktuar përmbytje në disa shtete, duke shkaktuar gati 200 viktima dhe mbi 1300 persona të zhdukur.

  Të paktën 160 njerëz kanë vdekur dhe 1300 janë zhdukur pas shiut të rrëmbyeshëm në Gjermani. 36 persona kanë humbur jetën në Belgjikë si pasojë e motit ekstrem, ndërsa në Luksemburg, Holandë dhe Zvicër janë shkaktuar dëme të shumta materiale. Moti i keq me reshje të dendura shiu bëri që të dilnin nga shtrati lumenjtë në Evropën Perëndimore, duke shkatërruar rajonin. Ditën e djeshme Kryeministri i Holandës, Mark Rutte për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme, shpalli gjendjen e katastrofës kombëtare.

  Rrugët u kthyen në lumenj, disa automjete u morën me vete dhe toka të varrosura nën baltë të trashë në Berchtesgadener Land. Qindra punonjës shpëtimi po kërkonin të mbijetuarit në rrethin, i cili kufizohet me Austrinë.

  Përmbytjet evropiane, të cilat filluan të mërkurën, kanë goditur kryesisht shtetet gjermane të Rhineland Palatinate, Nordrhein-Westfalen si dhe pjesë të Belgjikës. Komunitete të tëra janë pa energji elektrike dhe komunikim.

  Shkalla e përmbytjeve do të thotë që ata mund të trondisin zgjedhjet e përgjithshme të Gjermanisë në shtator të vitit të ardhshëm. Kryeministri i shtetit Rhine-Westphalia, Armin Laschet, kandidati i partisë CDU për të zëvendësuar Merkel, kërkoi falje për të qeshur në prapavijë ndërsa Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier foli për media pasi vizitoi qytetin e shkatërruar të Erftstadt.

  Qeveria gjermane do të përgatisë më shumë se 300 milion euro (354 milion dollarë) ndihmë të menjëhershme dhe miliarda euro për të rregulluar shtëpi, rrugë dhe ura të shembura, i tha Ministri i Financave Olaf Scholz gazetës javore Bild am Sonntag.

  Mund të ketë gjithashtu një pagesë afatshkurtër 10,000 euro për bizneset e prekura nga ndikimi i përmbytjeve si dhe pandeminë COVID-19, i tha gazetës Ministri i Ekonomisë Peter Altmaier.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Shkencëtarët, të cilët kanë kohë që thonë se ndryshimi i klimës do të çojë në reshje më të mëdha, thanë se do të duheshin ende disa javë për të përcaktuar rolin e saj në këto reshje të pamëshirshme.

  Në Belgjikë, e cila do të mbajë një ditë kombëtare zie të Martën, 163 njerëz janë ende të zhdukur ose të paarritshëm. Qendra e krizës tha se nivelet e ujit po binin dhe një operacion i madh për pastrimin po zhvillohej. Ushtria u dërgua në qytetin lindor të Pepinster, ku një duzinë ndërtesash janë shembur, për të kërkuar ndonjë viktimë të mëtejshme.

  Zyrtarët e shërbimeve të urgjencës në Hollandë thanë se situata ishte stabilizuar disi në pjesën jugore të provincës Limburg, ku dhjetëra mijëra u evakuuan ditët e fundit, megjithëse pjesa veriore ishte ende në gatishmëri të lartë. Në Limburgun jugor, autoritetet janë ende të brengosur për sigurinë e infrastrukturës së trafikut siç janë rrugët dhe urat e goditura nga uji i lartë. Hollanda deri më tani ka raportuar vetëm dëme materiale nga përmbytja dhe nuk ka njerëz të vdekur ose të zhdukur.

  Në Hallein, një qytet austriak afër Salzburgut, ujërat e fuqishëm të përmbytjes çanë në qendër të qytetit të Shtunën në mbrëmje ndërsa lumi Kothbach shpërtheu brigjet e tij, por nuk u raportuan të lënduar. Shumë zona të provincës Salzburg dhe provincave fqinje mbeten në gatishmëri, me reshje shiu që do të vazhdojnë të Dielën. Provinca Tirol Perëndimor raportoi se nivelet e ujit në disa zona ishin në nivele të larta që nuk shiheshin për më shumë se 30 vjet.

  Pjesë të Zvicrës mbetën në gatishmëri nga përmbytja, megjithëse kërcënimi i paraqitur nga disa prej trupave më të rrezikuar të ujit si Liqeni i Lucernit dhe lumi Aare i Bernës është lehtësuar.

  (d.a/dosja.al)

  • 12:38

   Rëndohet situata e përmbytjeve në Belgjikë, shkon në 36 numri i viktimave dhe rezultojnë ende 120 të zhdukur

   Permbytjet ne Gjermani

   Vazhdon të shtohet numri i viktimave nga përmbytjet që kanë pushtuar Belgjikën ditët e fundit. Sipas mediave vendase, numri i viktimave ka shkuar në 36 ndërkohë që 160 persona rezultojnë ende të zhdukur. Ditën e djeshme u njoftua se qeveria vendosi të Martën si një ditë zie dhe vendosi të zbusë festimet për Ditën Kombëtare Belge një ditë më pas. “Ato që duhet të ishin ditët e bukura të verës u kthyen papritur në ditë të errëta dhe jashtëzakonisht të trishtueshme për bashkëqytetarët tanë. Këto janë rrethana të jashtëzakonshme që vendi ynë nuk i ka parë më parë.” tha Kryeministri, Alexander De Croo në një konferencë shtypi. Belgjika i ka bërë thirrje mekanizmit të mbrojtjes civile të Bashkimit Evropian, duke rezultuar në kontribute nga Franca, Austria dhe Italia, kryesisht anije, helikopterë dhe personeli i shpëtimit.

  Shto Koment