LIVE UPDATES
Bota

Asnjë shenjë pendese! “Kasapi i Ballkanit” dënohet përfundimisht me burg përjetë, Haga jep VERDIKTIN për gjenocidin,

8 Qershor 2021, 09:05 Nga DOSJA
Asnjë shenjë pendese! “Kasapi i Ballkanit” dënohet

HAGË– Dënohet përfundimisht me burgim të përjetshëm, Ratko Mlladiç, i ashtuquajturi Kasapi i Bosnjës. Ish-komandanti serbo-boshnjak ka dalë sot para Gjykatës së Hagës, duke u përballur me akuzat për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. 26 vjet pas masakrës së Srebenicës, 78-vjeçari Mladić ka dalë sot para togave të zeza, duke u njohur me vendimin e tyre. 

Për shkak të masave të marra ndaj pandemisë së koronavirusit, nga 5 gjykatës kishin në “duar” çështjen e tij, vetëm një ka qenë prezent në sallë, ndërsa të tjerët kanë ndjekur gjithçka online. Të gjithë kanë vendosur që të lënë në fuqi vendimin e dhënë në vitin 2017, gjithashtu për burg përjetë. 

Vetë Mladić është shfaqur i qetë para togave të zeza, madje në disa momente i ka buzëqeshur dhe kamerave që kishin në sallë për ta filmuar. Ndërkohë që nënat e disa prej 8,000 burrave dhe djemve që u vranë prej tij, ishin mbledhur jashtë Gjykatës në shenjë proteste duke pritur me ankth dënimin.

Djali i Ratko Mlladiç ka reaguar për vendimin që iu dha babait të tij nga gjykata e Hagës. Darko Mladiç është shprehur për mediat se e rëndësishme për të është që babi i tij të jetë mirë e të takohen vazhdimisht. Ai e ka qujtur çështjen që u zhvillua sot një cirk pasi gjyqtarët nuk u morën shumë me çështjen dhe e vetmja pikë e ndritshme në gjyq për të është mendimi original i gjyqtarit Naymba.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka reaguar pasi Dhoma e Apelit e Gjykatës Penale Ndërkombëtare të Kombeve të Bashkuara në Hagë konfirmoi dënimin me burgim të përjetshëm ndaj kriminelit serb, Ratko Mlladiç, duke e quajtur këtë vendim historik. Në një deklaratë me shkrim, Biden tha se vendimi i sotëm tregon se ata që kryejnë krime të tmerrshme do të mbajnë përgjegjësi.

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Europian për Punët e Jashtme, Josep Borrell dhe komisioneri për Fqinjësinë, Olivér Várhelyi kanë reaguar mbi vendimin që u mor nga Gjykata e Apelit të Hagës ndaj kriminelit serb , Ratko Mlladiç. Në një deklaratë për shtyp, ata janë shprehur se vendimi i jep fund një gjykimi kyç në historinë e fundit të Evropës për krime lufte, përfshirë gjenocidin që ndodhi në Bosnjë dhe Hercegovinë. Sipas tyre, ky mision do të vazhdojë për të siguruar drejtësi për të gjitha viktimat e krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit dhe gjenocidit dhe familjarëve të tyre.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka reaguar me anë të një postimi në Twitter për dënimin e Ratko Mlladiç me burgim të përjetshëm. Ai ka thënë se dënimi i Mlladiç sjell paqe për viktimat e gjenocidit dhe të dashurit e tyre dhe se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të flasin gjithmonë për drejtësi dhe përgjegjësi.

Detaji që ka çuar në identifikimin dhe arrestimin e ‘Kasapit të Bosnjës’ ka qënë unaza që ai mbante në gisht. Ajo ka qenë objekti i vetëm, që ka ndihmuar informatorin e policisë të identifikonte Ratko Mlladiçin.

Por kush është “Kasapi”?

Ai lindi në vitin 1943 në fshatin Božanovići afër Kalinovik, në Bosnjë dhe Hercegovinë. Ai u diplomua nga akademia ushtarake në Beograd dhe shërbeu në Maqedoni dhe Prishtinë. Ai mori komandën në Knin në 1991, një vit më vonë në Sarajevë. Ai ishte gjithashtu komandant i Ushtrisë së Republika Srpska nga 1992 në 1996. Mlladiç mbahet përgjegjës për udhëheqjen e një fushate të pamëshirshme të spastrimit etnik që kishte për qëllim vrasjen ose ndjekjen e joserbëve nga territory boshnjak gjatë luftës 1992-95. Më shumë se 100 mijë njerëz vdiqën në këtë konflikt. Në korrik të vitit 1995, trupat e Mlladiçit pushtuan qytetin e Srebrenicës, që ishte shpallur zonë e sigurt e Kombeve të Bashkuara. Fillimisht, ushtarët e Mlladiçit shpërndan çokollata dhe u përpoqën të qetësonin turmat e refugjatëve boshnjakë, më pas ushtruan terrorr.

Pas luftës, Mlladiç u strehua nga serbët, që e konsideronin atë si një hero. Ai u arrestua nga forcat special të policisë serbe më 2011 në fshatin Llazarevo në veri të Serbisë. Pas presionit të madh ndërkombëtar, Serbia ekstradoi Mlladiçin në Hagë për t’u përballur me drejtësinë. Herën e parë që ai doli në Gjykatë, Mlladiq nuk shfaqi pendesë, madje kërcënoi nënën e një viktime të Srebrenicës që ishte në sallë, duke i bërë gjestin e prerjes së fytit

“Unë nuk kam marr pjesë në asnjë krim. Unë vetëm kam mbrojtur njerëzit e mi,”-thoshte ai. Ndërsa para se të shkonte në paraburgim, shprehur 4 dëshira: të hante luleshtrudhe; një televizor në qeli; një libër të Tolstoy-t dhe të vizitonte varrin e të bijës. 

(k.m/d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

diaspora diaspora burg perjete per ratko mlladic masakra e srebrenices ratko mladic serge brammertz burg perjete per ratko mlladic masakra e srebrenices ratko mladic serge brammertz

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal