KRYESORET
Politike

Kartmonedha 10 mijë lekëshe hap debat në rrjet: A duhet të ishte Asdreni? Rikthehet akuza e vjedhjes së “Himnit të Flamu

15 Qershor 2021, 15:15 Nga DOSJA

TIRANË– Kartmonedha 10 mijë lekëshe e cila do të dalë në treg më 1 korrik të këtij viti dhe mban portretin e poetit shqiptar Asdreni, ka ndezur mjaft debat në rrjet. Faqet virale kanë bërë dhe ‘meme’ që i kanë publikuar në rrjetet sociale, duke ngritur pikëpyetjen, nëse ishte gjëja e duur vendosja e portretit të Asdrenit në këtë kartëmonedhë apo jo.

Në një prej montazheve të publikuara është bërë një bashkim i kartmonedhës me foton e deputetit Kujtim Gjuzi, që ka hapur mjaft polemika. Replikat e zhvilluara në komente mes gazetarëve, avokatit Adriatik Lapaj e mjaft personave të tjerë, ka rikthyer dhe debatin për akuzat e vjedhjes së “Himnit të Flamurit” nga rumunët.

Replikat në komente:

“O vëlla, nuk është aq i vogël Asdreni…,”- shkruan njeri.

“Absolutisht qe nuk eshte i vogel or shok, por ka edhe me te medhenj dhe me me shume kontribute,”- vijon dikush më tej.

“Patjetër që ka më të mëdhenj, por ky ka një shenjë në rrugëtimin e shtetit tonë…Himnin e Flamurit,”- shkruan dhe dikush.

“Elkier Bushkolaj si teksti dhe muzika e himnit eshte marre nga nje kenge patriotike rumune,”- shton më tej dikush tjetër.

“Erion te jen korrekt nuk desha ta coj biseden ne kete detaj, se nuk na nderon. Tjeter kund desha te dal permes atyre rrjeshtave qe kam shkruar,”- vijon replika e radhës.

“Elkier, te thenit e se vertetes vetem na nderon. Thuhet se himni yne eshte nje pershtatje e Asdrenit te tekstit të Andrei Bârseanu-t. Muzika eshte e Ciprian Porumbescu-t,”- shtohet më tej

“Muzika po, teksti jo. Teksti është i ngjashëm me atë që shkroi Andrei Bârseanu për këngën e kompozitorit më të madh rumun të asaj kohe, Porumbescu-t (muzika e të cilit është përdorur për himnin). Gjithësesi është fakt që ai është hymni jonë,”- shkruan dhe dikush tjetër.

Një tjetër persona ka propozuar që në këtë kartëmonedhë duhet të ishte Nënë Tereza.

“Nene tereza te ushte tek 100 do ishte me .ire sepse ajo dhe gjergj kastrioti jane krenarite me te medhaja te shqiptarise,”- shkruhet në koment.

 

Cili është debati për Himnin e Flamurit?

“Himni i Flamurit” është përdorur për herë te parë në 1912, me shpallen e Pavarësisë së Shqipërisë. Fillimisht himni ishte një marsh rumun i përdorur edhe si himn kombëtar. Muzika është kompozuar nga Ciprian Porumbescu ndërsa autor i tekstit është Rilindasi Asdreni, Aleksandër Stavre Drenova.

Ndër vite ka pasur akuza për vjedhjen e Himnit të Flamurit nga rumunët dhe është kërkuar ndryshimi i tekstit dhe i muzikës së tij.

Studiuesit shqiptarë kanë hedhur poshtë zërat që e quajnë Himnin Kombëtar si plagjiaturë. Konkretisht studiuesi Vaso Tole, i mbështetur në variantin e parë të krijimit të Himnit, siç e ka titulluar Asdreni “Betim mbi flamur” ka përforcuar tezën e tij për origjinalitetin duke i mëshuar faktit se “mbi të gjitha kënga patriotike shqiptare i rezistoi çdo kohe, ku vetë populli e pranoi himnin të gjithë shqiptarëve”. Gjuhëtari Gjovalin Shkurtaj e ka vlerësuar studimin duke u shprehur se: Ndryshe dhe si asnjë himn tjetër i botës, himni ynë ekzistues është një me flamurin tonë.

(f.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme