Kuriozitete

Kardiologu zbulon SEKRETIN: Njerëzit që e hanë shpresh hudhra nuk e kanë këtë problem në TRUPIN e tyre

Dr. Gandri mbron një teori infektive të sëmundjes së zemrës, pra një teori sipas së cilës disa baktere, viruse dhe parazitë shkaktojnë depozita në muret e arterieve dhe rrezikojnë gjendjen e tyre, duke sjellë probleme kardiovaskulare.
Featured image of article: Kardiologu zbulon SEKRETIN: Njerëzit që e hanë shpresh hudhra nuk e kanë këtë problem në TRUPIN e tyre Dr. Stephen Gandri

SHBA– Kardiologu Dr. Stephen Gandri, autor i podcastit The Dr. Gundry Podcast, zbuloi se si pacientët e tij nuk konsumojnë mjaftueshëm hudhër, një nga ushqimet më të nënvlerësuara kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut.

Hudhra nuk është vetëm një prebiotik i shkëlqyeshëm, i cili mundëson ‘lulëzimin’ e baktereve të zorrëve ose probiotikëve, gjithashtu ka një efekt të fortë antibakterial, prandaj ata që shpesh hanë hudhër kanë më pak depozita në muret arteriale.

Dr. Gandri mbron një teori infektive të sëmundjes së zemrës, pra një teori sipas së cilës disa baktere, viruse dhe parazitë shkaktojnë depozita në muret e arterieve dhe rrezikojnë gjendjen e tyre, duke sjellë probleme kardiovaskulare.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ateroskleroza, dhe sëmundjet arteriale, ndodhin pikërisht për shkak të këtyre depozitave, dhe hudhra, si një aleat i fuqishëm i organizmit në luftën kundër “sulmuesve” të tillë, ndihmon enët tona të gjakut të qëndrojnë të pastra.

“Njerëzit që hanë hudhër kanë më pak nga ato depozita. Unë kam pasur pacientë të cilëve u kam parashikuar rezultate të tmerrshme të angiogramës dhe kur kemi bërë testet pasi kanë konsumuar hudhër, ata nuk kanë asnjë depozitë,” tha ai.

(k.m.dosja.al)

Shto Koment