KRYESORET
Bota

Kandidatja për Francën Valérie Pécresse:Një e treta Thatcher dhe dy të tretat Merkel

10 Dhjetor 2021, 20:03 Nga DOSJA
Kandidatja për Francën Valérie Pécresse:Një e treta

FRANCË – Partia tradicionale republikane e krahut të djathtë të Francës po përgatitet për “luftën” e tyre në zgjedhjet presidenciale pranverën e ardhshme.

Sipas BBC, zgjedhja e befasishme e Valérie Pécresse si kandidate ka nxitur partinë, sipas një sondazhi të ri të opinionit, të mendojë se ajo mund të mposhti Emmanuel Macron për t’u bërë presidentja e parë femër e Francës.

Për Valérie Pécresse, ajo e filloi fjalimin e saj e veshur me një xhaketë të kuqe, pasi fitoi nominimin për Les Républicains. Madje, një gazetë e përditshme u kërkoi historianëve të modës ta deshifronin atë.

“Kjo xhaketë e kuqe u zgjodh për ta dalluar atë nga turma. Është ngjyra e pushtetit”, tha një prej tyre.

Vetëm pak ditë më vonë, një sondazh  sugjeroi se, nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot, Valérie Pécresse do të mundte Presidentin Macron në balotazh me 52% ndaj 48%. Ky është një lajm inkurajues për një parti që ka qenë jashtë pushtetit për nëntë vjet, e ngrënë nga njëra anë nga Macron dhe nga tjetra nga liderja e ekstremit të djathtë të Francës, Marine Le Pen.

Kundërshtarët e saj ishin, siç parashikohej, më pak të impresionuar.

“Më vjen keq për votuesit republikanë pasi Valérie Pécresse është ndoshta më makronistja nga të gjithë kandidatët e partisë” tha Marine Le Pen

Pécresse preferon ta përshkruajë veten si një e treta Margaret Thatcher dhe dy të tretat Angela Merkel. Ajo hyri në politikë si pjesë e ekipit të Presidentit Jacques Chirac, por bëri emër si ministre e arsimit të lartë gjatë presidencës së Nicolas Sarkozy. Pak e vënë në dyshim përvojën e saj, por shumë votues e shohin Valérie Pécresse-në si serioze, të vendosur, madje edhe klinike; imazhi i saj si politikane ndoshta duket pak i mërzitshëm.

Nuk do të thosha se është e mërzitshme, por ajo nuk ka një veçori që do ta bënte atë një personazh të ri në peizazhin politik të Francës”, shpjegoi Jean-Philippe Dubrulle.

Valérie Pécresse u zgjodh si kandidate nga anëtarët e regjistruar të partisë, por asaj do t’i duhet të apelojë në një seksion shumë më të gjerë votuesish në garën presidenciale. Kryebashkiaku republikan Franck Louvrier thotë se ajo ka një përparësi të frikshme kur bëhet fjalë për grumbullimin e njerëzve jashtë mbështetjes së saj kryesore partiake. Ky është ekuilibri: të jesh në gjendje të hapesh duke ruajtur parimet dhe vlerat. Ajo e ka bërë tashmë në nivel rajonal në Île-de-France, që është një mikrokozmos i Francës. Fitorja e zotit Macron në 2017 ripërtëri hartën politike, duke margjinalizuar republikanët në të djathtë dhe pothuajse duke zhdukur kundërshtarët e tyre socialistë.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve