Bota

Kanadaja prezanton PLANIN, gjatë 3 viteve të ardhshme synon të marrë mbi 1.2 milionë emigrantë

Mendicino në një konferencë për mediat tha ndër të tjera se qeveria federale planifikon të pranojë 401,000 banorë të rinj të përhershëm në 2021, 411,000 të tjerë në 2022 dhe më pas 421,000 në 2023. Sipas tij arsyeja që është marrë ky vendimë është vendi i tij ka nevojë për punëtorë. 
Featured image of article: Kanadaja prezanton PLANIN, gjatë 3 viteve të ardhshme synon të marrë mbi 1.2 milionë emigrantë Marco Mendicino

KANADA- Ministri federal i imigracionit Marco Mendicino, ditën e sotme tha se Kanadaja ka në plan të marrë më shumë se 1.2 milionë emigrantë të rinj gjatë tre viteve të ardhshme,

Mendicino në një konferencë për mediat tha ndër të tjera se qeveria federale planifikon të pranojë 401,000 banorë të rinj të përhershëm në 2021, 411,000 të tjerë në 2022 dhe më pas 421,000 në 2023. Sipas tij arsyeja që është marrë ky vendimë është vendi i tij ka nevojë për punëtorë.

“Para pandemisë, qëllimi i qeverisë sonë për të çuar ekonominë përpara përmes imigracionit ishte ambicioz. Tani është thjesht jetike”, tha Mendicino,  i cili paraqiti objektivat e rinj të emigracionit.

Marco Mendicino

Sistemi i imigracionit në Kanada është mbajtur prej kohësh si model, pasi historikisht ka sjellë punëtorë të aftë, si dhe refugjatë dhe individë që kërkojnë të ribashkohen me anëtarët e familjes tashmë në vend.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Vendi mbylli kufijtë e tij për shumicën e emigrantëve në mars për shkak të COVID-19. Gjatë gushtit, kishte pranuar 128,425 të sapoardhur, më pak se gjysma e 341,000 personave të synuar që kishte vendosur për vitin 2020.

Sipas mediave të huaja shumë azilkërkues dhe refugjatë përballen me kushte të këqija të punës, ndërsa disa industri kryesore në Kanada, të tilla si kujdesi shëndetësor, përpunimi i ushqimit dhe bujqësia, mbështeten te punëtorët, statusi i pasigurt i imigracionit i vë ata në rrezik abuzimi.

(A.k.dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment