Bota

Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Kanada

Zyrtari Provincial i Shëndetit, Dr Bonnie Henry tha që viktima është në moshën 80-vjeçare.
Featured image of article: Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Kanada Foto ilustruese

KANADA-Auroritetet zyrtare kanë konfirmuar se një person ka humbur jetën në Kanada  nga sëmundja e koronavirusit.

Zyrtari Provincial i Shëndetit, Dr Bonnie Henry tha që viktima është në moshën 80-vjeçare, i cili jetonte në në një shtëpi në Vancouver me një persona që u diagnostikua me virus javën e kaluar.

Aktualisht në Kanada janë identifikuar 71 raste me koronavirus, shumica në Ontario dhe Columbian Britanike. Ndërkohë në Mbretërinë e Bashkuar është shënuar viktima e pestë nga koronavirusi, i cili ishte një i moshuar rreth të 70-ave.

Deri më tani  është raportuar për më shumë se 110,000 persona të infektuar me koronvirus në gjithë botën, ndërkohë që 3,800 persona kanë vdekur nga kjo sëmundje. Ky virus përcillet me temperaturë, koll të thatë dhe probleme me frymëmarrje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi:Global News

(A.K.Dosja.al)

 

Shto Koment